Podstawą każdego domu jest fundament i to właśnie od jakości jego wykonania zależy powodzenie całej budowy oraz późniejsze użytkowanie budynku. Na tym wczesnym etapie budowy warto dołożyć wszelkich starań, aby prace były wykonane starannie z dbałością o wszelkie szczegóły. Jednym z ważniejszych elementów prac budowlanych jest właściwe zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym wpływem wilgoci i wody. Służą do tego specjalne środki tworzące szczelną i nieprzepuszczalną warstwę na murach.

Rodzaje i materiały do hydroizolacji

hydroizolacjaOd właściwego zabezpieczenia ścian i ław fundamentowych zależeć będzie w przyszłości to, jak budynek radzi sobie z wilgocią podciąganą z gruntu lub wodą opadową. Jeśli hydroizolacja będzie dobrana niewłaściwie lub niestarannie wykonana, będziemy musieli przygotować się do długiej i kosztownej walki z wilgocią w domu. Hydroizolacja dotyczy zarówno ławy fundamentowej lub płyty (jest to hydroizolacja pozioma), jak i ścian (izolacja pionowa). Pamiętajmy, że izolacja pionowa i pozioma muszą szczelnie się ze sobą łączyć. To, jaki typ izolacji fundamentów wybierzemy, będzie ściśle powiązane z warunkami gruntowo-wodnymi na działce. Jeśli mamy do czynienia z gruntem przepuszczalnym (żwir, piasek), w którym nawet podczas obfitych opadów deszczu woda będzie bardzo szybko się rozchodziła, wtedy wystarczy wykonać lekką izolację przeciwwilgociową. Pamiętajmy, że w takim wypadku maksymalny poziom wód gruntowych musi być minimum kilkadziesiąt centymetrów poniżej usadowienia ławy. Jeśli grunt nie należy do dobrze przepuszczalnych, można wykonać skuteczny drenaż i wtedy również wystarczy nam izolacja typu lekkiego. Jeśli natomiast istnieje zagrożenie, że budynek będzie stał w wodzie, np. z powodu gromadzenia się i piętrzenia wód opadowych przy nieprzepuszczalnym gruncie, lub przy okresowo podnoszącym się poziomie wód gruntowych, należy wykonać ciężką izolację przeciwwodną. Warto również pamiętać, że środki przeznaczone do izolacji ciężkiej mogą sprawdzić się także w izolacji lekkiej, jednak nie działa to w dwie strony.

Do wykonywania izolacji fundamentów używane są trzy rodzaje materiałów: bitumiczne, mineralne i z tworzyw sztucznych. Do pierwszych należą masy, pasty, lepiki, papy i emulsje asfaltowe oraz nowoczesne masy KMB (polimerowo-asfaltowe).  Drugie to szlamy, bentonity i tynki zaporowe. Ostatnie natomiast są to rolowe folie uszczelniające. Rodzaj zastosowanego materiału powinien być ściśle dopasowany do typu wykonywanej izolacji, o którym decyduje projektant.