Jeśli jesteśmy osobami przewlekle chorymi, to musimy przygotować się na to, że wcześniej czy później zostaniemy skierowani do sanatorium. Jednak nie musi to być przykra perspektywa, ponieważ obecnie placówki te są bardzo dobrze wyposażone i oferują wiele zabiegów, które nie tylko pomogą nam w walce z chorobą, ale również zapewnią nam miły i przyjemny wypoczynek. Ponadto pobyt każdego ubezpieczonego kuracjusza jest w pełni, bądź częściowo finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Leczenie w ośrodku sanatoryjnym

ośrodek sanatoryjnyŻeby udać się do sanatorium musimy otrzymać od lekarza prowadzącego odpowiednie skierowanie, które będzie zawierało również kartę informacyjną, w będzie zawarty przebieg naszej choroby. Do uzdrowisk najczęściej kierowane są osoby, które mają problemy z układem nerwowym, drogami oddechowymi, układem trawienia, cukrzycą, otyłością, a także osteoporozą czy nadciśnieniem. Większość sanatoriów zapewnia bardzo dużo różnorodnych zabiegów. Kiedy już się zakwaterujemy dostajemy całą rozpiskę kiedy mamy stawić się na leczenie. Możemy być zapisani na takie zabiegi jak balneoterapia, czyli po prostu leczenie kąpielami gazowymi bądź borowinowymi. Możemy zażywać kąpieli perełkowej, do której wtłaczane jest po prostu powietrze pod ciśnieniem. Trwa ona zazwyczaj od 10 do 20 minut w temperaturze około 37 stopni. Zalecana jest głównie osobom, które mają problemy z ogólnym osłabieniem, czy nerwicą. Drugim rodzajem kąpieli jest kąpiel solankowa, która bardzo dobrze wpływa na osoby, które walczą z chorobami dróg oddechowych i zatok, a także reumatyzmem czy łuszczycą. Ośrodek sanatoryjny może również zaproponować nam kąpiel kwasowęglową, która odbywa się na dwa sposoby. W kąpieli wodnej, która zazwyczaj prowadzona jest w wannie, lub tzw. sucha kąpiel. Kolejnym zabiegiem jest elektroterapia. Zapisuje się na nią osoby, które mają problemy z układem ruchu. Do leczenia wykorzystuje się prąd stały oraz modulowane prądy średniej częstotliwości. Wyróżniamy tu jonoforezę, galwanizację, elektrostymulację mięśni, przezskórną stymulację nerwów, a także interdyn czyli prądy interferencyjne. Każdy z tych zabiegów z pewnością pomoże nam nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Pobyt w sanatorium zazwyczaj bywa przyjemny i pozwala się zrelaksować i miło spędzić czas.

Pamiętajmy, że przebywanie w ośrodku sanatoryjnym nie jest dla nas karą, a raczej możliwością spędzenia przyjemnie czasu. Nie musimy cały czas siedzieć w danym ośrodku. Warto jest zwiedzić miasto, w którym się znajdujemy i poznać jego urokliwe miejsca. Ponadto nasza rodzina może nas odwiedzać kiedy chce, a najlepszym momentem będzie na to weekend, kiedy kuracjusze nie mają wpisanych w plan dnia żadnych zabiegów.