Wśród wad wzroku można wyróżnić takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Ta ostatnia wada bardzo często pojawia się w pakiecie z pozostałymi i może wystąpić w każdym właściwie wieku. To, że na razie nie cierpimy z jego powodu, nie oznacza, że nigdy się nam on nie przytrafi. Astygmatyzm oznacza nieostre widzenie na każdą odległość oraz zaburza postrzeganie przestrzeni – odległości, kontrastu czy grubości przedmiotów. Może być przyczyną ciągłych bólów głowy, mrużenia oczu oraz ich zmęczenia.

Specjalne soczewki korygujące astygmatyzm

soczewki toryczneZ astygmatyzmem można żyć – a nawet go wyleczyć poprzez odpowiednią operację oka – jednak wymaga on korekcji, aby bóle głowy i nieostre widzenie przestały nas wykluczać z codziennego życia i nie utrudniały nam nawet najprostszych czynności. Do wyboru mamy okulary i soczewki kontaktowe. Te drugie nie od razu posiadały możliwość korekcji astygmatyzmu, ale od czasu ich pojawienia się, życie tysięcy osób z astygmatyzmem uległo poprawie. Soczewki toryczne, bo taką noszą nazwę, posiadają podobną cenę co zwykłe soczewki. Ich wybór jest naprawdę ogromny, tak więc właściwie każdą wadę wzroku można skorygować z ich pomocą. Niestety nie zawsze są one dostępne w sklepach od ręki i trzeba je zamówić – wynika to właśnie ze wspomnianej wcześniej różnorodności tych soczewek. W soczewkach torycznych wartość cylindra zaczyna się przeważnie od 0,75 – dla wielu osób z astygmatyzmem może to być za dużo, jednak należy mieć na uwadze, że soczewka, w przeciwieństwie do okularów, leży bezpośrednio na oku. To sprawia, że nosimy soczewki i okulary o różnej mocy. Może być więc i tak, że osoba z większą wadą w jednym oku będzie korzystać tylko z jednej soczewki torycznej, a druga będzie zwykła, pozbawiona cylindra. W żaden sposób nie wpływa to na komfort korzystania z tego rozwiązania w codziennym życiu. Jeśli do korekcji astygmatyzmu zdecydujemy się właśnie na soczewki, możemy wybrać model np. jednodniowy, dwutygodniowy czy miesięczny.

Im dłużej nosimy soczewki, tym korzystniej cenowo dla nas. Musimy jednak właściwie je czyścić i pielęgnować, korzystając z odpowiedniego do tego celu płynu. Nie powinniśmy się obawiać, że soczewka toryczna czy zwykła w czasie mycia się uszkodzi. Soczewki na dłuższy okres czasu niż jeden dzień są grubsze i bardziej wytrzymałe, a także nieco sztywniejsze. Jeśli będziemy się z nimi obchodzić delikatnie i uważać przy myciu (powinniśmy też unikać noszenia długich paznokci i usuwać zadarte, twarde skórki), to nic się im nie stanie.