Od wielu lat można zauważyć, że sporo wędkarzy nastawia się na łowienie określonych gatunków ryb. Już minęły bezpowrotnie te czasy gdy nad wodę przychodziło się jedynie z najprostszym modelem wędki teleskopowej i łowiło się każdy gatunek ryb na robaki wykopane w ogrodzie. Obecnie często są nawet zakazy zabraniające stosowania tego typu przynęt. Wielu wędkarzy obecnie nastawia się tylko i wyłącznie na łowienie karpii. Ryby te uchodzą za niezwykle trudne do złowienia i bardzo ostrożne. 

Sprawdzony sprzęt dla karpiarzy 

specjalistyczny sprzęt karpiowyNa dzień dzisiejszy złowienie karpia jest uznawane niekiedy za sztukę. Trafienie z odpowiednią przynętą czy zanętą, która skutecznie zachęci karpie do żerowania jest bardzo trudne. Każdego roku na rynku wędkarskim pojawia się całe mnóstwo ciekawych przynęt mających za zadanie przyciągnąć uwagę największych sztuk. Jeśli chodzi o specjalistyczny sprzęt karpiowy to z całą pewnością obecnie zaliczyć do nich możemy wędziska. Odwiedzając sklepy wędkarskie na pewno natkniemy się na wędki określane jako karpiowe. Potocznie zwane są one karpiówkami. Wędki tego typu wyróżniają się niezwykle mocnymi blankami wykonanymi najczęściej z kompozytu lub włókna węglowego. Dzięki zastosowaniu takich materiałów nasze wędziska są bardzo wytrzymałe ale jednocześnie lekkie co ma ogromne znaczenie podczas holowania. Wędki karpiowe mają również bardzo sztywną szczytówkę, która jest w zasadzie plusem ale i minusem tej wędki. Plus jest taki, że szczytówki bardzo twarde pozwalają na odważne holowanie ryb bez obawy o uszkodzenie wędki czy wyłamanie przelotek. Minusem z kolei jest to, że w wędkarstwie gruntowym często to właśnie szczytówka odpowiada za sygnalizowanie brań. Jeśli jest ona zbyt twarda to możemy nie zauważyć dużej liczby brań tych mniejszych okazów. Specjalistyczny sprzęt karpiowy to również kołowrotki. Kołowrotki przeznaczone do łowienia karpii muszą być bardzo odporne na przeciążenia. Właśnie z tego powodu producenci tworzą wersje ze wzmacnianymi kabłąkami pozwalającymi na lepsze kontrolowanie wędziska. 

Ogólnie rzecz biorąc sprzęt karpiowy to przede wszystkim wędzisko oraz kołowrotek. Do tego grona zaliczyć jednak możemy także plecionki albo żyłki przeznaczone do łowienia tych szlachetnych ryb jakimi są karpie. Warto pamiętać, że podczas łowienia karpii często może nam się trafić również amur. Ryba ta słynie z bardzo dużej waleczności co z całą pewnością szybko odczujemy zaraz po braniu takiej ryby. Sprzęt karpiowy jednak z amurem również świetnie sobie poradzi.