Każdy właściciel kawałka własnej ziemi prędzej czy później będzie miał do czynienia z koniecznością przycinania drzew czy krzewów, cięcia i rozdrabniania drewna. Zarówno mała działka za miastem, przydomowy ogródek, lub profesjonalny sad, wymagają corocznej pracy przy hodowanych tam gatunkach roślin. Rozmaite narzędzia do rozdrabniania drewna przydadzą się także tym, którzy używają go do opału w kominku, czy też piecu na drewno.

Piły, rębaki i siekiery – co przyda się w ogrodzie?

rębak spalinowyJeśli mowa o narzędziach służących do rozdrabniania drewna, zupełną podstawą jest tu piła ręczna i siekierka. To dwa najbardziej tradycyjne narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Jednak jeśli dom opalany jest drewnem, bądź używamy go do palenia w kominku, warto zainwestować w bardziej profesjonalny i praktyczny sprzęt. Mowa tu o pile łańcuchowej. Do wyboru mamy dwie opcje: piła z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Te pierwsze zdecydowanie ciszej pracują, jednak ich moc w porównaniu z wersją spalinową jest słabsza. Problemem może się też okazać zasięg przewodu elektrycznego, który trzeba wziąć pod uwagę. Wersja spalinowa natomiast jest sprzętem zdecydowanie silniejszym i bardziej profesjonalnym, ale niestety urządzenie jest znacznie głośniejsze. Podczas zakupu piły łańcuchowej warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim bezpieczeństwo, które zapewni hamulec, mający za zadanie momentalnego zatrzymania łańcucha w sytuacji awaryjnej. Wygodę użytkowania zapewni także okienko do kontroli poziomu oleju w pile elektrycznej, lub łatwy dostęp do filtra powietrza i świecy zapłonowej w przypadku piły spalinowej. Innym urządzeniem do pracy przy rozdrabnianiu drewna jest rozdrabniacz, czyli rębak. Do dyspozycji mamy rębak spalinowy i elektryczny, w zależności od naszych wymagań. Rębaki służą do mielenia resztek organicznych, takich jak grubsze łodygi, gałęzie, czy pędy z liśćmi. Właściciele większych ogrodów czy też sadów już po roku docenią z pewnością taki sprzęt. Coroczne przycinanie gałęzi drzew i krzewów produkuje duże ilości odpadów organicznych, z którymi nie do końca wiadomo co zrobić. Palenie ich może stwarzać sąsiedzkie konflikty. Dlatego też rębak spalinowy czy elektryczny (w zależności od potrzeb i możliwości finansowych) może okazać się niezbędny. Biomasa przerobiona na zrąbkowany materiał, może zostać wykorzystana ponownie w ogrodzie jako ściółka, czy też materiał do wysypania ścieżki.

Własny ogród to wspaniała sprawa, jednak oprócz przyjemności przebywania w kontakcie z naturą, wiąże się także z wieloma obowiązkami. Aby utrzymać ogród w dobrym stanie konieczna jest prawidłowa pielęgnacja i docinanie drzew, krzewów i pozostałych roślin. A do tego niezbędne są chociażby podstawowe narzędzia. Niemniej jednak dokonując zakupu niezbędnego sprzętu róbmy to racjonalnie i na miarę naszych rzeczywistych potrzeb.