W telewizji, internecie i gazetach pokazywane są zdjęcia kobiet o pięknych i błyszczących włosach, które rzekomo nie mają z nimi żadnych problemów. To magia mediów, ponieważ nie istnieją takie włosy. Każda kobieta zmaga się z różnymi problemami, które wpływają na wygląd i stan kosmków. Mogą one być przesuszone, zbyt szybko przetłuszczające się, wypadające, czy cienkie. Do tych problemów mogą jeszcze dochodzić przeróżne problemy skórne jak na przykład łupież. 

Czy lekarz trycholog jest potrzebny?

lekarz od włosówNa stan naszych włosów wpływa wiele czynników, które mogą skutecznie je niszczyć od wewnątrz. Jak wiadomo włosy są naturalnym tworem naskórka, więc ich korzenie znajdują się w jej wnętrzu. Mowa tu o cebulkach, które muszą być właściwie odżywione i nawodnione, aby wydać zdrowy włos. Aby tak mogło być, trzeba dbać o to co się znajduje na talerzu, ponieważ wraz z pożywieniem dostarczamy sobie niezbędnych witamin i minerałów potrzebnych naszym włosom. Kiedy zaniedbamy dietę, to mogą się zacząć problemy zdrowotne. Jednym z objawów braku witaminy A, cynku i keratyny, są wypadające włosy. Jeżeli problem nie minie po kilku tygodniach, to konieczna będzie wizyta w gabinecie trychologa. Jest to lekarz od włosów, który zajmuje się wszelkimi schorzeniami skóry głowy. Do gabinetu trafiają pacjenci z różnymi problemami zdrowotnymi, od poważnych chorób genetycznych po zwykły łupież. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, przeprowadzenia dokładnej analizy sytuacji, wykonania badania i postawienia diagnozy. Lekarz podczas badania używa specjalistycznej kamery, dzięki której może zobaczyć skórę głowy w bardzo dużym powiększeniu. Dzięki temu może on sprawdzić, czy ujścia cebulek nie są zatkane, lub czy nie wystąpił jakiś stan zapalny. W sytuacji kiedy skóra jest w dobrym stanie, a kondycja włosów jest niezadowalająca, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań z krwi, aby określić poziom kluczowych dla włosów pierwiastków. Lekarz trycholog jest jedyną nadzieją dla wielu pacjentów. 

Kiedy włosy zaczynają nam wypadać, najczęściej myślimy, że to przejściowy stan, który szybko minie. Jednak nie wolno tego bagatelizować, ponieważ w niektórych przypadkach łysienie jest nieodwracalne. U takich pacjentów konieczny jest przeszczep włosów, aby mogli się oni cieszyć bujną czupryną. Także osoby po ciężkich choroba udają się do trychologa, ponieważ nikt inny nie jest w stanie im pomóc. Wizyty w gabinetach lekarskich nie są refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, więc pacjenci muszą za nie samodzielnie płacić.