Zawód elektryka jest związany z podłączeniem instalacji elektrycznej. Wiąże się to z koniecznością prowadzenia kilometrów kabli elektrycznych, jaka przeważnie znajduje się w budynkach jednorodzinnych. W przypadku większych obiektów tych kabli jest jeszcze więcej, a ich łączna długość może dochodzić do nawet setek kilometrów. Jak w takim razie poradzić sobie w tym gąszczu kabli, aby nie zwariować? Dobry elektryk na pewno sobie z tym poradzi, grunt to systematyczność i opanowanie.

Opaski elektryczne powinny znaleźć się w każdej torbie elektryka

opaska elektrycznaDobrego elektryka poznasz po tym w jaki sposób układa on kable w twoim domu. Jeśli robi to w sposób chaotyczny i daleki od estetyki to wyrzuć go od razu. Takie podejście demaskuje amatora, który z elektryką ma niewiele wspólnego. Ułożenie kabli byle jak oznacza, że w przyszłości będą czekać nas same kłopoty. Pamiętajmy w końcu, że kiedyś na pewno zdarzy się awaria układu elektrycznego w naszym domu i współczuje temu, kto będzie próbował rozwikłać zagadkę, który kabel do czego służy. Profesjonalista natomiast bardzo dokładnie przykłada się do swojej pracy, a każdy przewód w jego instalacji jest dokładnie ułożony i często także opisany. W poprawnym ułożeniu instalacji pomaga mu opaska elektryczna, która służy do łączenia przewodów w grupy. Zazwyczaj w każdej torbie elektryka znajduje się cały zbiór takich opasek i to w różnych rozmiarach. Są to opaski zaciskowe, które bardzo szybko można założyć oplatając nimi grupę kabli. Po jej założeniu jedynym sposobem na jej zdjęcie jest rozcięcie jej nożykiem lub nożyczkami. Bez tego nie da się jej zdjąć, gdyż zacisk nie działa w druga stronę. Opaski te nazywają się popularnie opaskami zaciskowymi, ale elektrycznymi zaczęto nazywać je z tego właśnie powodu, że elektrycy, to główni ich użytkownicy, którzy korzystają z nich najczęściej. Poza tym mogą one także służyć do przytrzymywania niektórych elementów – często na przykład służą do prowizorycznej naprawy urwanych obudów urządzeń. Innymi słowy ich zastosowań jest całe mnóstwo.

Elektrycy, którzy chcą pokazać się z dobrej strony dbają o każdy detal instalacji. Końcówki kabli muszą być właściwie obrobione, a w przypadku kabli typu linka na końcówki nakłada się tulejki. Ważny jest także opis przewodów, gdyż przy wykonaniu wielu setek instalacji mało kto pamięta, do czego dany kabel służy, a jeśli nie będą one opisane to pozostaje już tylko metoda prób i błędów, która nie zawsze jest skuteczna. Pamiętajmy, że dobry elektryk to przede wszystkim dokładny elektryk.