Nawadnianie upraw jest bardzo istotne z punktu widzenia plonów. Brak odpowiedniego nawadniania skutkować będzie obumarciem roślin lub znacznie mniejszymi zbiorami. Nawadnianie nie dotyczy tylko roślin jadalnych, ale także roślin ozdobnych. Na polskim rynku działa bowiem wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą szkółki drzewek, krzewów, czy hodowle kwiatów. Te wszystkie typy upraw wymagają odpowiedniego nawodnienia. W związku z tym konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego systemu, który ułatwi odpowiednie nawadnianie upraw na dużych obszarach.

Dostępne na rynku systemy nawadniania

system nawadniania kropelkowegoRynek ogrodniczy oferuje bardzo dużo możliwości związanych z usprawnieniem procesu nawadniania roślin. Systemy te mogą być stosowane zarówno przy niedużych przydomowych ogródkach, większych ogrodach, czy na wielkopowierzchniowych plantacjach. Wśród popularnych metod i systemów nawadniania wyróżnić można zraszacze ogrodowe. Są to nieduże urządzenia, które podłączane są do systemu doprowadzającego wodę, a następnie woda nawadnia obszar w określonym promieniu. Innym sposobem nawadniania może być system nawadniania kropelkowego. Polega on na tym, że woda doprowadzana jest bezpośrednio do korzeni roślin poprzez podziemny system kanalizacyjny. Z tego też powodu rośliny mają możliwość pobierania wody bezpośrednio z gleby. Woda doprowadzana do roślin w ten sposób nie musi wsiąkać w glebę. Z tego też powodu sadzonka ma łatwiejszy sposób na pobieranie jej do korzeni. Ten system nawadniania bardzo często stosowany jest na dużych plantacjach, czy hodowlach. Zapewnia on możliwość odpowiedniego dostarczania i dystrybucji wody. Dzięki temu mamy możliwość zaoszczędzić wodę w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem. Jednocześnie zapewnia to gwarancję tego, że dana roślina nie zostanie zbyt mocno podlana. Decydując się na montaż tego rodzaju systemu nawadniania konieczne jest optymalne poprowadzenie przyłączy i węży do nawadniania. System ten może być umieszczony pod ziemią lub na powierzchni.

Cena systemów nawadniania zależy w dużej mierze od typu i jakości urządzeń doprowadzających wodę oraz od powierzchni, na jakiej będziemy chcieli ją założyć. Przed dokonaniem zakupu należy dokonać wstępnej wyceny. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie wyboru założenia systemu nawadniania ze specjalistą w sklepie. Specjalista pomoże nam dokonać odpowiedniego wyboru przedmiotu, który będzie pasował do powierzchni obszaru nawadniania, a także do jakości uprawianych przez nas roślin. Nieraz może to mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wybór systemu do podlewania sadzonek.