Jeszcze parędziesiąt lat temu, pomysł sprzedaży bez udziału człowieka, była nierealna, a obecnie staje się to bardzo popularna forma prowadzenia handlu. W sklepie stacjonarnym musi być zatrudniony ktoś do obsługi klientów, więc taka forma prowadzenia sprzedaży niesie ze sobą spore koszty. Alternatywą dla niej są automaty vendingowe, których zaletą jest brak konieczności zatrudniania sprzedawcy.

Jak wyglądają popularne automaty vendingowe?

nectaNa początku lat dwudziestych, w szkołach i na uczelniach, można było znaleźć maszyny vendingowe, w których były sprzedawane gorące napoje takie jak kawa, herbata czy czekolada. Z czasem lista miejsc, gdzie były one zlokalizowane zaczęła się poszerzać. Obecnie znajdziemy je na stacjach kolejowych i autobusowych, w dużych zakładach pracy, w niektórych urzędach państwowych czy w prywatnych przychodniach. Jednaką z najbardziej znanych firm produkujących te urządzenia, jest Necta, która cieszy się sporym zainteresowaniem. Jest to marka znana nie tylko na rynkach europejskich, ale i na amerykańskim. Jej automaty charakteryzuje wysoka jakość wykonania, nowoczesny wygląd, łatwa obsługa i pojemne wnętrze. W maszynach vendingowych poza gorącymi napojami można kupić słodkie i słone przekąski w formie chipsów, batonów, czekoladek czy słonych orzeszków. Bardzo często się spotyka automat z zimnymi napojami pakowanymi w butelkach lub puszkach, albo modele mieszane z jedzeniem i napojami. Producenci oferują również urządzenia dedykowane do sprzedaży produktów spożywczych o krótkiej dacie ważności lub mrożonek. Takie modele mają wbudowane agregaty chłodnicze, które odpowiadają za stałą, niską temperaturę wewnątrz maszyny. Sama obsługa automatu jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy żeby klient wybrał pożądany produkt, dokonał zapłaty i odebrał go z podajnika. Cały proces zakupowy zabiera dosłownie kilka chwil. Niewątpliwą zaletą vendingu jest możliwość prowadzenia sprzedaży przez siedem dni w tygodniu i prze dwadzieścia cztery godziny na dobę, co daje mu przewagę nad tradycyjnymi sklepami stacjonarnymi.

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani prowadzeniem sprzedaży za pośrednictwem automatów vendingowych, mogą je nabyć bezpośrednio u producentów lub pośredników. Są to maszyny o budowie modułowej, więc można je dowolnie łączyć i tworzyć kompleksowe powierzchnie sprzedażowe z napojami i produktami spożywczymi. Jeden z producentów poszedł o krok dalej i wprowadził na rynek maszynę vendingową do sprzedaży leków i artykułów medycznych, która cieszy się coraz większym zainteresowanie,