Po zdanej maturze większość z nas wybiera się na studia. Ich wybór jest bardzo trudny, szczególnie wtedy kiedy nie do końca wiemy co chcemy zrobić ze swoim życiem. Jeśli jednak jesteśmy pewni, nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby próbować dostać się na swój wymarzony uniwersytet. Nie będzie to łatwe zadanie, ale lepiej jest spróbować czegoś, niż potem żałować, że się tego nie zrobiło.

Szkoła filmowa, czy może matematyka?

Wynajem sprzętu filmowego w ŁodziJeśli nie jesteśmy pewni na co się zdecydować, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć jedne studia i kiedy się nam nie spodobają, za rok spróbować innych. Najważniejsze jest, by nie myśleć, że jeśli coś się nam nie udało, to świat się skończył. Świat się nie kończy, wszystko toczy się dalej, niezależnie od tego czy zdamy egzamin czy nie. To czy wykorzystamy dany nam czas zależy tylko od nas. Wiele osób marzy by być nauczycielem matematyki, czy dostać się do szkoły filmowej i zostać najlepszym reżyserem dwudziestego pierwszego wieku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować tego dokonać. W Polsce znajduje się wiele szkól wyższych, które mogą nam to umożliwić. Jedna z nich znajduje się w Łodzi. To właśnie tam możemy spędzić młodość ucząc się w szkole filmowej. Jeśli nie pójdzie nam tam, to zawsze jest inne wyjście, by spróbować pracy z kamerami. Niektóre uniwersytety posiadają telewizję, która składa się głównie ze studentów, którzy są oczywiście wolontariuszami. Robią to, ponieważ to ich pasja i chcą zdobyć doświadczenie, które potem może im się przydać. Biorą udział w festiwalach i konferencjach, kręcą swoje amatorskie filmy, bo wiedzą, że mimo tego, że nie są w wymarzonej szkole, mogą pozwolić sobie na wynajem sprzętu filmowego w Łodzi i pracować na tych samych kamerach co ich rówieśnicy. Wszystko jest do zrobienia, wystarczy tylko chcieć. Od tego są studia, od próbowania. Nawet jeśli coś nie wyjdzie możemy starać się dalej. To jest czas, w którym możemy upadać wiele razy, ale tym samym nauczymy się wychodzić nawet z największej dziury. W związku z tym wybierając uniwersytet warto jest kierować się tym co lubimy robić, a nie tym co będzie dla nas praktyczne i da nam w przyszłości pieniądze. Chyba nikt nie chce siedzieć w pracy, która go nudzi i nie daje mu satysfakcji.

Wybór odpowiedniego uniwersytetu jest bardzo trudny. Jednak co roku robi to wiele tysięcy osób i dają sobie radę. Jeśli ich decyzja jest zła, po prostu zmieniają uczelnie wyższą i się nie poddają. Nie warto tego robić. Najważniejsze jest by chociaż próbować spełniać swoje marzenia, a jeśli nie chcemy iść na studia, tylko chcemy pracować, czy podróżować, zróbmy to. Nikt nie będzie przecież za nas żył.