Szkło jest jednym z materiałów, o którym można powiedzieć, że jego zastosowanie jest dość wszechstronne. Można z niego wytwarzać szyby, bez których okno nie miało by żadnych szans na jakiekolwiek istnienie. Prócz tego ze szkła tworzone są różne rękodzieła i dzieła sztuki, jak również żyrandole. Zależnie o twórcy, przedmiot może się różnic typem surowca lub techniką jego kreowania. Niektóre z nich, potrafią wywrzeć na prawdę nie małe wrażenie.

Wyroby ze szkła Murano

szkło muranoPrzykładem może tu być szkło murano, które zachwyca swoim urokiem i autentycznością. Prawdziwi mistrzowie są w stanie stworzyć z niego dosłownie wszystko, niezależnie czy mowa o żyrandolach, wazach, biżuterii czy zwykłych szklankach. Murano to jedna z wysp, znajdujących się niedaleko Wenecji. Sama definicja szkła z murano może się właściwie odnosić jedynie, do przedmiotów wykonanych właśnie tam. Dlatego ludzie nadużywają tego sformułowania, podnosząc wartość swoich zwykłych przeciętnych wyrobów. W takim wypadku określa się jedynie rodzaj i technikę wydmuchiwania szkła oraz styl zdobienia, które jednak wciąż praktykuje i stosuje się na tej wyspie. Dlatego ciężko jest znaleźć na stałym lądzie sklep, który zapewniłby przedmioty wykonane ze szkła murano, w autentycznej jakości. Należy się więc rozejrzeć za ofertą, w której jasno jest napisane, że sklep oferuje wyroby wykonane bezpośrednio na wyspie Murano lub stosuje tradycyjną murańską technikę wydmuchiwania szkła i sztukę łączenia kolorów. Wzmianka na temat jakości szkła, również może być dodatkowym atutem, ale tylko jeżeli do produkcji używane jest szkło najwyższej jakości lub pochodzi z Włoch. Sama technika powstawania szkła, to proces niezwykle skomplikowany. Surowiec składa się z krzemionki pomieszanej z różnymi dodatkami. Umieszcza się go w specjalnych piecach i rozgrzewa do momentu, aż masa uzyska płynną konsystencję. Następnie mistrzowie w tej dziedzinie, mają dosłownie kilka sekund na nadanie mu pożądanego kształtu, który można uzyskać za pomocą wdmuchiwanego powietrza lub używając specjalistycznych narzędzi. Szkło jest barwione przed topieniem lub w trakcie, a sam kolor uzyskuje się przy pomocy wybranych związków chemicznych. To jest jedyny moment i szansa na pokolorowanie szkła z murano. Po zakończeniu całego procesu, gotowych wyrobów nigdy się nie maluje.

Sama technika i sposób powstawania tego szkła, jest już swego rodzaju fenomenem. Dodatkowym aspektem jest fakt, że gotowe wyroby są po prostu najwyższej jakości, a ich wygląd jest olśniewający. Prócz tego jest to również nieprawdopodobne dziedzictwo historyczne wyspy i Wenecji. Należy też pamiętać, że szkło weneckie i szkło z Murano, to synonimy i odnoszą się do tej samej techniki wykonywania szkła, która była tam praktykowana już lata temu.