Dzieci tuż po narodzinach zaczynają poznawać świat, w którym przyjdzie im żyć przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Robią to, oczywiście, na swój sposób – nie tylko poprzez baczne obserwowanie okolicy, ale także poprzez dotyk i smak. Nie dziwi więc nikogo, gdy większość przedmiotów, z którymi mają styczność, ląduje w ich małych rączkach, a następnie w buzi. To wszystko sprawia, że rodzice muszą bardzo uważać na to, co znajduje się w zasięgu wzroku malca.

Kolorowe klocki rozwijające integrację sensoryczną

klockiIntegracja sensoryczna to proces, który łączy mózg z otaczającym nas światem. Poprzez odpowiednią reakcję na bodźce, już małe dziecko jest w stanie odpowiednio zareagować, by w razie potrzeby zachować się adekwatnie do sytuacji. Przykładowo, jeżeli zmysł równowagi zostanie zachwiany, neurony dostaną informację o tym i roześlą po całym ciele sygnał, by poprzez podparcie się rękoma nie przewrócić się. Prawidłowy rozwój sensoryczny rzutuje na przyszłym zachowaniu w życiu codziennym i dlatego tak ważna jest pomoc w prawidłowym rozwoju integracji sensorycznej własnego dziecka. Pomóc w tym mogą drewniane klocki, pomalowane na wszystkie kolory tęczy i do tego zaprojektowane na wzór barwnego łuku na niebie. Najlepiej sięgać po drewniane klocki, do tego pomalowane nietrującą farbą, gdyż dzięki temu można zaoferować pociesze niestarzejącą się zabawkę, która jest, zarówno dla niego, jak i dla środowiska, w pełni bezpieczna. Oprócz poznania kolorów, dziecko za pomocą ruchomych elementów jest w stanie poprawić swoją koordynację ręka-oko i uczy się układać elementy od najmniejszego do największego. Dzięki barwnym elementom można nauczyć dziecko najczęściej spotykanych kolorów. Łatwe do złapania w małe rączki elementy zachęcają do wspólnej zabawy z mamą i tatą, która, jak wiadomo, jest kluczowa przy zacieśnianiu relacji pomiędzy rodzicem i dzieckiem.

Dwulatek jest już w stanie samodzielnie chodzić, biegać i wspinać się, więc jest już w miarę rozwinięte ruchowo. Na tym okresie dorastania można spotkać się z tzw. buntem dwulatka, gdyż maluch jest już w pełni świadomy tego, kim jest i na co może sobie pozwolić, ale mimo wszystko testuje granice wytrzymałości swoich rodziców. Warto postarać się o to, by pomóc mu w poprawnym rozwoju, gdyż to, czego się nauczy w dzieciństwie, będzie wykorzystywał w późniejszych latach.

Więcej o klockach i prezentach dla 2 latka na bamboli.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.