Z definicji telebim jest wyświetlaczem wideo wykorzystującym technologię telewizji wielkoekranowej. Oryginalna technologia została opracowana na początku lat 80. przez firmy Mitsubishi Electric i Sony, które w 1985 r. przyjęły nazwę marki JumboTron. Mitsubishi Electric sprzedawało swoją wersję tej technologii jako Diamond Vision. Jest ona zazwyczaj używana na stadionach sportowych i w salach koncertowych do wyświetlania ujęć (z bliska) wydarzenia lub nawet innych wydarzeń sportowych odbywających się w tym samym czasie.

Technologia telewizji wielkoekranowej (telebimy)

nowoczesne telebimy od producentaTechnologię telewizji wielkoekranowej wykorzystuje się również w miejscach publicznych na świeżym powietrzu, takich jak na przykład Times Square. Telebim został wynaleziony w Japonii na początku lat 80-tych, ale istnieje spór między dwoma rywalizującymi japońskimi firmami, Mitsubishi Electric i Sony, o jego wynalezienie. W 1980 roku Mitsubishi wprowadziło pierwszą wielkoskalową tablicę wideo, Diamond Vision, która była dużym ekranem wykorzystującym technologię kineskopową podobną do tradycyjnych telewizorów lampowych. Zademonstrowali tę technologię podczas Meczu Gwiazd Major League Baseball w 1980 roku na Dodger Stadium w Los Angeles. W 1985 r. firma Sony stworzyła termin „JumboTron” dla swojej wielkoskalowej tablicy wideo. JumboTron był nazwą marki wielkoskalowych tablic wideo produkowanych pierwotnie przez Sony i jest uznawany za jeden z największych wyświetlaczy wideo bez projekcji, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Opracowanie JumboTrona przypisuje się dyrektorowi kreatywnemu Sony, Yasuo Kuroki, który wcześniej pomagał przy tworzeniu Walkmana. Został on zaprezentowany na targach Expo ’85, które odbyły się w maju 1985 roku w Tsukubie, Ibaraki. Posiadał wyświetlacz o rozdzielczości 450,000 pikseli, wykorzystujący nową, zastrzeżoną technologię Sony zwaną Trini-lite. Była to mikroprocesorowa żarówka opracowana przez jednego z kolegów Kurokiego, głównego inżyniera Betamaxa, Yuji Watanabe. Technologia Trini-lite umożliwiła przejrzystość ekranu i kontrolę komputerową, kładąc podwaliny pod pierwsze nowoczesne telebimy od producenta Sony.

Podczas gdy JumboTron i podobne telebimy są fizycznie duże, ich rozdzielczość wahała się od niskiej do średniej. Oryginalny JumboTron firmy Sony z 1985 roku miał rozdzielczość 450 000 pikseli, porównywalną z telewizorami o standardowej rozdzielczości z tamtego czasu, natomiast niektóre późniejsze modele miały niższą rozdzielczość. Nowsze, oparte na diodach LED, duże ekrany mają rozdzielczość o rząd wielkości większą niż wczesny JumboTron, a przy tym są tańsze.