Posiadanie zwierzęcia to marzenie niemal każdego dziecka. Większość rodziców zmaga się przez pewien okres z taką zachcianką. Jest to zawsze trudny temat, ponieważ dziecko twierdzi, że będzie opiekować się swoim pupilem, do czego rodzice nie są tak przekonani. Z drugiej strony zwierzę to doskonała motywacja do obowiązkowości u nauki odpowiedzialności. Czasem więc zgoda na zwierzę w domu może być pewnym krokiem wychowawczym. 

Jak wybierać terraria dla żółwi?

terrarium dla żółwia stepowegoNajpierw pojawia się pomysł posiadania zwierzęcia. Chęć, a nawet marzenie o nim. Czasem bierze się z faktycznej potrzeby dziecka, a czasem po prostu ze zwykłej zazdrości rówieśnikom, którzy mają swoje pupile. Jeśli rodzice uznają, że zakup zwierzęcia to dobra „inwestycja”, przychodzi okres próby. Najtrudniejsza zwykle jest decyzja o tym, jakie zwierzę wybrać. Psy są kłopotliwe ze względu na nasz obecny tryb życia i problem z wyprowadzaniem ich na spacery w ciągu dnia. Chomiki, świnki i króliki często bywają powodem alergii, a rybki są mało interesujące. Dlatego często wybierany jest żółw. To zwierzę interaktywne, ale jednocześnie bez sierści. Najczęściej wybierany jest żółw stepowy. To najbardziej popularny w Polsce gatunek żółwia z charakterystycznym szaro-żółtym ubarwieniem skorupy. W przypadku tego zwierzęcia dodatkowym kosztem jest jednak mieszkanie dla niego. Mowa tu oczywiście o terrarium dla żółwia stepowego. Kupimy je w większości sklepów zoologicznych. Jego koszt  to zwykle kilkaset złotych wraz z wyposażeniem. W jego skład wchodzi zwykle: podłoże, kamienie, trociny, korzenie, mchy, miseczki do jedzenia i picia, lampa grzewcza. Terrarium zapewnia odpowiednie natlenienie oraz doświetlenie wnętrza, dzięki odpowiedniej budowie, wymiarom i dopasowaniu mocy żarówki. To ważne, ponieważ lampa ma za zadanie nie tylko dawać światło, ale przede wszystkim grzać. Wielkość terrarium musi być także dopasowana do rozmiarów żółwia. Te zwierzęta nie rosną w zastraszającym tempie, jednak ich przyrost o kilka centymetrów raz na 5 lat jest standardowy i wart obrać to pod uwagę przy zakupie.

Terrarium to konieczna część zakupów, jeśli decydujemy się podarować naszemu dziecku pod opiekę żółwia. Zapewnia ono zwierzęciu odpowiednie warunki do życia. W jego wyborze z pewnością pomoże nam sprzedawca w sklepie zoologicznym. Możliwe jest także kupienie terrarium używanego. Żółw tylko wtedy będzie z nami przez długie lata w dobrej kondycji, jeśli zapewnimy mu komfort i warunki do życia zbliżone do jego naturalnych i odpowiednie do potrzeb tego egzotycznego zwierzęcia. 

Kategorie: Zoologia