Większość handlowców prowadzi swoją działalność stacjonarnie, lub przez internet. Prowadząc sklep, musimy mieć zapewnioną przestrzeń sprzedażową i miejsce na magazyn. Jeżeli jednak nie planujemy prowadzenia dużej działalności i nie chcemy wynajmować powierzchni na sklep, to warto się zastanowić nad zainwestowanie w automaty do sprzedaży żywności i napojów, bo to opłacalna nisza w naszym kraju. 

Przegląd urządzeń vendingowych

urządzenia vendingoweOsoby prowadzące już swój własny biznes, wiedzą jak ważne jest dostosowanie oferty do wymagań klientów. Ważna jest nie tylko cena, ale także jakość, wizerunek, a nawet łatwość w dokonaniu zakupu. Wielu klientów, którzy mają niewiele czasu, a chcą kupić coś na szybko do jedzenia, lub picia, nie będą stać w długiej kolejce, bo im się to po prostu nie opłaca. Oni muszą znaleźć miejsce gdzie nie będzie kolejki, a dostęp do produktów będzie otwarty. Najlepsze dla takich klientów są urządzenia vendingowe. Są to wyspecjalizowane automaty sprzedające przekąski i napoje. Może nie zrobimy w nich dużych zakupów do domu, ale z pewnością mały głód i uczucie pragnienia zaspokoimy w kilka chwil. Vending nie jest u nas jeszcze tak popularny jak w Stanach Zjednoczonych, czy w Japonii, ale sukcesywnie się rozwija i nasycenie naszego kraju automatami wzrasta z roku na rok. Założeniem maszyn vendingowych, jest prowadzenie sprzedaży bez udziału człowieka. Każdy klient samodzielnie dokonuje zakupu i płaci za produkt. W Polsce najpopularniejsze są kawomaty i maszyny sprzedające przekąski w postaci batonów, wafelków, czekolad, czy chipsów. Ponadto spotkać możemy automaty serwujące zimne napoje pakowane w puszkach i butelkach, a także kanapki. Nowoczesne modele automatów mogą sprzedawać nawet produkty zdrowe i świeże, gdyż posiadają agregaty chłodzące, które mogą utrzymywać stałą temperaturę do poziomu trzech stopni. Automaty specjalnego przeznaczenia, mogą nawet mrozić produkty, więc będą służyły do sprzedaży lodów w sezonie letnim. Są to dość proste w obsłudze urządzenia i z pewnością każdy klient sobie z nimi poradzi.

Urządzenia z przekąsami i napojami, możemy spotkać na stacjach kolejowych, lub w poczekalniach przychodni lekarskich. Najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie nie ma sklepów, a w bliskim otoczeniu znajduje się sporo ludzi. Automaty mogą stać w budynkach, albo na zewnątrz nich, gdyż są wykonane z trwałych materiałów, które są dodatkowo wzmocnione. Są odporne na ataki wandali, a specjalne zadaszenia chronią maszynę przed deszczem. Wymaga ona jedynie podłączenia do energii elektrycznej.