Jak ochronić się przed smogiem, który każdego roku zatruwa większość polskich miast? Czy można uprawiać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, które tak naprawdę nie jest wcale świeże? Na powyższe pytania odpowiedź jest tylko jedna – trzeba się zaopatrzyć w maskę chroniącą przed zawieszonymi w powietrzu pyłami. Takie maski na co dzień nosi się w Japonii, której mieszkańcy mają ogromną świadomość tego, jak ważna jest odpowiednia ochrona swoich dróg oddechowych i przede wszystkim płuc.

Maska antysmogowa musi mieć skuteczny filtr

maski antysmogoweTrzeba jednak wiedzieć, że zwykłe maseczki medyczne wykonane z fizeliny nie wiele tutaj pomogą. One tak naprawdę nie chronią przed tym, co się samemu wdycha a jedynie chronią wszystkich dookoła przed tym, co wydychamy. To zasadnicza różnica, bo chcąc ochronić się przed smogiem trzeba kupić maskę ochronną z odpowiednim filtrem. Do skutecznej ochrony w zupełności wystarczą maski antysmogowe wyposażone w filtr ffp2, czyli taki, który zatrzymuje wszystkie pyłki na zewnątrz. Takich masek używa się również do ochrony przed wirusami czy szkodliwymi oparami. Takie maski nie są drogie, bo w internecie można je nabyć nawet za dwadzieścia złotych. Przy zakupie trzeba dopytać o certyfikat, ponieważ maski z takim filtrem muszą być atestowane przez odpowiednie urzędy kontrolujące jej jakość. I dopiero kiedy założy się taką maskę na twarz to można być pewnym, że jest się odpowiednio chronionym przed każdego rodzaju pyłkami składającymi się na coś, co dzisiaj określa się po prostu mianem smogu. Kupienie maski to naprawdę nie jest duża inwestycja, ale jedna maska na pewno nie wystarczy do tego, żeby przed smogiem chronić się przez cały okres jego występowania. Tak naprawdę to jednej maski wolno używać tylko do momentu kiedy nie osiądzie na niej wilgoć z wydychanego powietrza. Maska musi być sucha, bo inaczej jej skuteczność spada. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w kilka masek i przynajmniej kilka zapasowych filtrów, bo te można w takich maskach łatwo i szybko wymienić.

Kiedy jakość powietrza spada do absolutnego minimum, a poziom pyłków zawieszonych gwałtownie rośnie to mamy do czynienia z tak zwanym smogiem. Można się przed jego negatywnymi skutkami łatwo uchronić stosując specjalne maski ochronne z filtrem klasy ffp2. Jest to najprostszy sposób na to, żeby móc swobodnie oddychać powietrzem o nawet najgorszej jakości. Dzięki tej klasy maskom można nawet uprawiać sport na świeżym powietrzu. Świeżym jedynie z nazwy, bo w czasie smogu o świeżości nie może być mowy.