Degustatorzy i wielbiciele win wiedzą o tym, jaki jest to szlachetny trunek z uwagi na bogaty aromat i niezwykły smak komponujący się z wieloma potrawami. Dla osób, które mają miejsce w swoim domu poleca się zrobić piwniczkę do wina. Będzie to miejsce, w którym przechowywać będzie się butelki oraz duże butle z winem, które dopiero ulegają fermentacji o ile potrafimy samemu zrobić takie winko. Co jednak powinno znaleźć się w takiej piwniczce?

Dobrze zorganizowana piwniczka z winem

piwniczka na winaOtóż to, o czym mowa jest pomieszczeniem, które najlepiej urządzić w najniższej partii budynku, ponieważ tam są najlepsze warunki do przechowania win, a więc brak dostępu do promieniowania słonecznego i niska temperatura. Wino z reguły powinno się przechowywać w temperaturze nie przekraczającej dwudziestu stopni Celsjusza, jednakże najlepszą temperaturą jest temperatura od ośmiu do piętnastu stopni Celsjusza. Warto jest więc do piwniczki z winem zakupić sobie termometr, ażeby kontrolować temperaturę. Trzeba tylko uważać na wilgoć, aby nie powstał grzyb, a fermentujące wino nie było zepsute. W związku z tym poleca się kupić pochłaniacz wilgoci lub odpowiedni klimatyzator. Piwniczka na wina jest miejscem przechowywania butelek z winem, dlatego powinna posiadać odpowiednio dostosowane regały na butelki. Najlepiej jest kupić je z drewna. Posiadają one specjalne żłobienia, które pasują do kształtu butelek. Wino w końcu musi leżeć, nie może stać. Miłośnicy i kolekcjonerzy wina wielokrotnie zapraszają gości na degustację. Taka piwniczka może mieć meble wypoczynkowe i dostęp do barku z kieliszkami. Warto zadbać również o odpowiednio nastrojowe oświetlenie, które nada klimat. Niewątpliwie bardzo ważnym elementem będzie szufladka lub kredens, w którym przechowywać można akcesoria do wina, spośród których najważniejszy jest korkociąg. Bez tego nie można wina otworzyć. Bardzo modne są również dodatki. Wina starsze mogą być przechowywane w skrzyniach lub koszach. Polecane do piwniczki są te, które stworzono z wikliny. Z butelek trzeba pozbywać się kurzu, w związku z tym w piwniczce powinny się też znaleźć środki i akcesoria do sprzątania.

Dobrze urządzona piwniczka na wino będzie miejscem dumy konesera win, który będzie mógł się pochwalić nią przed innymi miłośnikami tego szlachetnego trunku. Zorganizować ją można w wielu miejscach w domu, również na ogrodzie, jednak miejscem na wino powinna być po prostu piwnica, a odpowiednio dobrane meble i akcesoria będą bardzo przydatne w takim miejscu. Na końcu warto dodać, że miejsce to wymaga stałego porządku.