Wiele Polskich przedsiębiorców zaczyna otwierać się na pozakrajowe rynki, co pozwala na uzyskanie o wiele większych zysków z prowadzenia danej firmy. Jednym z krajów, które są również bardzo blisko naszego kraju, to oczywiście Niemcy, które chętnie witają nowych ludzi.

Zakładanie firmy za granicą 

założenie firmy w niemczechWiele osób postrzega założenie działalności gospodarczej w Niemczech jako świetny sposób na uniknięcie chociażby polskich podatków i wysokich składek ZUS-owych. Dlatego bez większego zastanowienia od razu rejestrują oni działalności gospodarcze w obcym kraju, a dopiero później okazuje się, że rzeczywistość wydaje się zupełnie inna. Jednak założenie firmy w Niemczech nie jest trudnym procesem i ma dużo plusów, jednakże zawsze istnieją również minusy, o których nie powinno się zapominać, ponieważ w tym przypadku są niesamowicie kluczowe. Różnice pomiędzy Polską a Niemcami można zauważyć chociażby w kwestiach formalnościowych. Podczas samego otwierania firmy w urzędzie czy w zakresie księgowości, ale również w obrębie mentalności, zwyczajów i kultury biznesowej – to są szczególne różnice, które można zauważyć gołym okiem. Dlatego warto wiedzieć, że na otworzenie firmy w Niemczech najlepiej zdecydować się w momencie, gdy posiada się odpowiednie rozeznanie na rynku, zna się dobrze kulturę biznesową oraz obowiązujące tam zwyczaje. Z taką wiedzą z pewnością łatwiej będzie rozeznać się w obcym kraju. Jednak w Niemczech na przedsiębiorców czekają o wiele mniejsze formalności i niższe podatki, co jest najbardziej zachęcające. Niemiecki przedsiębiorca może więcej wydatków odpisywać od podstawy opodatkowania, czego w Polsce nie ma. Nie ma też co ukrywać, że polskich biznesmenów do Niemiec przyciągają także preferencyjne składki na ubezpieczenia. Obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne, z kolei emerytalne jest dodatkowe. Oznacza to, że co miesiąc w kieszeni przedsiębiorcy znajduje się o wiele więcej pieniędzy niż mogłoby się wydawać. W zakresie świadczeń społecznych też można zauważyć wielką różnicę pomiędzy Polską a Niemcami, co ukazuje się jako wyższa jakość. Dodatkowo niemiecka opieka zdrowotna, nawet ta publiczna, stoi na bardzo wysokim poziomie, czego w naszym kraju z pewnością nie ma. 

Jednak założenie działalności zagranicznej w Niemczech okazało się mieć o wiele więcej plusów. Dlatego właśnie coraz więcej biznesmenów ucieka właśnie do tamtego kraju wiedząc, że w Polsce nie ma aż tak wysokich możliwości rozwoju, a już przede wszystkim nie ma co liczyć na wysokie zyski.