Jest zrozumiałe, że w czasie kiedy niemal cały świat jest zorientowany na ekologię, prawdziwy renesans przeżywa wiklina. Ta giętka krzewina, w warunkach naturalnych rośnie na nabrzeżach zbiorników wodnych. Jest również uprawiana na specjalnych plantacjach. Możliwość wykorzystywania wikliny do wyrobu różnych przedmiotów domowego użytku znana jest od wieków i eksploatowana przez naszych przodków. 

Jakie kształty wiklinowych wyrobów?

okrągłe donice z wiklinyWiększość przedmiotów wiklinowych wykonywana jest ręcznie przez rzemieślników. Potrafią oni wyplatać przedmioty o różnych kształtach i różnej wielkości. Do najpopularniejszych należą okrągłe donice z wikliny. Są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu świetnie nadają się do dekorowania ogrodu, ale mogą również być podziwiane w domowych wnętrzach. Wiklina w ogrodzie, to idealna kompozycja z zielenią roślinności, która daje spokój i wyciszenie. Dlatego warto cały ogród urządzić „w wiklinie” tym bardziej, że całe wyposażenie wiklinowe można nabyć bez większego trudu. Mowa tutaj o wygodnych meblach wiklinowych: fotelach, ławkach, taboretach i krzesłach, a także ławach i stolikach. Nad alejkami można rozwiesić wiklinowe lampiony, a gdzie nie gdzie ulokować wiklinowego zwierzaka. Zdecydowanie lepiej wkomponuje się w otoczenie, niż gipsowy krasnal. Kosze i donice trzeba zapełnić roślinnością, a dla ochłody domowego zwierza można postawić ocieniającą budkę. Wiklinowe donice bardzo dobrze nadają się do uprawy roślin egzotycznych, które na okres zimowy trzeba lokować w ciepłych pomieszczeniach. Te donice są lżejsze od  takich wykonanych z innych surowców, a ponadto można im bez problemu doczepić „uszy” dla łatwiejszego przenoszenia. Jeżeli domową roślinność lokujemy w wiklinowych donicach, to wówczas dobrze jest wyłożyć ich wnętrze folią nieprzemakalną dla bezpieczeństwa przy podlewaniu. Donice z wikliny bardzo ładnie prezentują się na okiennych parapetach, ale jeszcze ładniej na wiklinowym kwietniku. Kwietniki te są również wykonywane w różnych kształtach i wielkościach, więc bez trudu można dobrać taki kwietnik do każdego wnętrza.

Te wszystkie wiklinowe cuda i cudeńka można bez trudu kupić za pośrednictwem internetu bezpośrednio u producenta lub importera.  Są również do kupienia w nielicznych sklepach tradycyjnych. Stoiska z wyrobami wiklinowymi są niewątpliwą atrakcją wszelkich odpustów,  kiermaszów i innych formach ulicznej sprzedaży. Zatem warto pomyśleć o zmianę domowego wystroju na ekologiczny, ciepły i bardziej relaksujący, a wiklinowy żyrandol rozświetli wnętrze na miodowy kolor.