Mieszkam na jednym z osiedli w Krakowie, gdzie dominują wielopiętrowe bloki. Mimo, że jest to osiedle blokowe, to nie brakuje tutaj zieleni, jednak i z tą zielenią bywa znaczny problem. wszystko przez to, że znajdują się tutaj wysokie topole, które w znaczny sposób utrudniają życie mieszkańców. Na szczęście ostatnio zastosowano wycinkę drzew, która przyczyniła się do jakości życia.

Dlaczego wycinka drzew była potrzeba?

wycinka drzew krakówZanim jeszcze się tu przeprowadziłem, czyli jakoś czterdzieści pięć lat temu, to ludzie już wtedy posadzili tutaj te topole, aby zdobiły one nasze osiedle, nie zdawali sobie jednak sprawy z pewnych negatywnych aspektów. Na pytanie, czy była potrzebna wycinka drzew Kraków, a przede wszystkim urzędnicy Krakowa odpowiedzieli zgodnie – Tak! Było kilka powodów wycinania tych topoli. Przede wszystkim do urzędu dochodziły skargi, że te wysokie drzewa niszczą infrastrukturę kanalizacyjną. Mają silne korzenie, które destrukcyjnie przekłuwają rury wodociągowe w wyniku czego wielokrotnie występowały awarie wodociągowe. Byłby problem o wiele większy, gdyby uszkodziły rurociąg gazowy. Można więc powiedzieć, że głównym powodem wycinki drzew było bezpieczeństwo mieszkańców. Ponadto bardziej opłacało się wycinać drzewa, niż co chwilę inwestować w naprawę kanalizacji. Innym z powodów był wiek drzew. Stare topole miały swoje lata, więc stanowiły zagrożenie. Co by było w przypadku, gdyby silny wiatr zerwał ich konary? Mogłyby one spaść na człowieka. O skutkach tego nie muszę mówić. Innym z powodów jest to, że topole zasłaniały widok. Były bardzo wysokie i docierały do czwartego piętra w związku z czym drzewa zabierały dostęp do widoku i światła. Było to ogromne utrudnienie. Wycinka drzew więc wpłynęła korzystnie na oświetlenie naturalne osiedla blokowego. A poza tym nie trzeba było grabić liści na jesień, co również jest ogromnym ułatwieniem. Jest jeszcze jeden powód, dla którego ścięto te drzewa – była to masowa wylęgarnia gołębi, które później brudziły balkony i parapety. Było to bardzo uciążliwe dla właścicieli najwyższych pięter.

Mimo, że ekolodzy nie byli zgodni co do decyzji urzędników, ja bardzo się cieszę, że te stare drzewa zostały wycięte. Mam nadzieję, że teraz ludzie będą się dwa razy zastanawiać, co sadzą pod swoimi oknami. Nikt z nas nie chce w końcu mieć zasłoniętego widoku, a ponadto musimy też czuć się bezpiecznie. Topole nie są dobrym pomysłem na osiedlu blokowym, dlatego słusznie podjęto decyzję o wycince tych starych i sprawiających problem drzew.