Istnieje wiele chorób, które obejmują problemy z układem trawiennym. Jedną z nich jest celiakia, która polega na tym, iż organizm po spożyciu produktów z zawartości glutenu produkuje przeciwciała mające na celu uruchomienie autoimmunologicznej reakcji zapalnej prowadzącej do niechcianego zaniku kosmków jelitowych. To może prowadzić do o wiele poważniejszych chorób jak osteoporoza, chłoniak jelita cienkiego czy mukowiscydoza. W związku z tym w przypadku podejrzenia, iż nasze dziecko albo my sami chorujemy na celiakię powinniśmy niezwłocznie udać się na badania.

Odpowiednie badania do wykrycia celiakii

test na celiakięNajbardziej charakterystycznymi objawami, które mogą świadczyć o wystąpieniu celiakii, są nieprawidłowości w wypróżnianiu. Dodatkowo mogą występować również częste biegunki, anemie przez niedobór żelaza, problemy skórne czy nawet zaburzenia zaburzenia miesiączkowania oraz bezpłodność. Aby upewnić się w przypadku tej choroby należy wykonać test na celiakię. Obecnie nie ma jednego badania, dzięki któremu moglibyśmy potwierdzić wystąpienie tej choroby autoimmunologicznej. Jest ona o podłożu genetycznym, dlatego z polecenia lekarza możemy wykonać badania genetyczne. Mimo to na początku należy wykonać biopsję jelita cienkiego. Innym potwierdzeniem na obecność tego schorzenia może być badanie makroskopowe podczas endoskopii. Niekiedy wykonuje się również badania laboratoryjne, czyli testy serologiczne mające na celu wykrycie charakterystycznych dla celiakii przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej i przeciwko endomysium.  Mimo to u osób dorosłych raczej nie wykonuje się badań serologicznych, a badanie histopatologiczne wycinków pobranych z dwunastnicy pacjenta podczas gastroskopii. Aby być w 100% pewnym przechodzeniu tej choroby trzewnej należy udowodnić zanim kosmków jelitowych. Kiedy zostanie potwierdzona choroba należy zmienić dietę na dietę bezglutenową, która całkowicie wyklucza produkty pszenne, jęczmienne, jak również żyto czy inne elementy mające te składniki w sobie.

Wykrycie celiakii nie należy do najprostszych, gdyż ciągle nie ma konkretnych metod wykrywających tą chorobę trzewną. Mimo to dzięki poddaniu się testom będziemy wiedzieć czy kosmki jelitowe w naszym organizmie ulegają zanikowi, który prowadzi do jeszcze gorszych chorób. W związku z tym warto kontrolować reakcje naszego ciała na gluten, gdy zauważamy niepokojące nas objawy. W ten sposób unikniemy bolesnych przypadłości, które nie wpływają pozytywnie na komfort naszego codziennego życia.