Dzisiaj wiele firm budowlanych nie dysponuje własnym sprzętem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ magazynowanie i utrzymanie niektórych elementów jest stosunkowo drogie i nieopłacalne, jeśli wykorzystuje się go sporadycznie. Bardzo podobnie sytuacja ma się w przypadku szalunków do wykopów. Takie firmy, jak pogotowia hydrauliczne najczęściej zajmują się realizacją prac wewnątrz obiektów budowlanych. Tylko sporadycznie muszą podejmować się realizacji wymiany rur znajdujących się na zewnątrz, dlatego wolą wypożyczać szalunki do wykopów.

Kiedy kupić, a kiedy wypożyczyć szalunki do wykopów?

szalunki do wykopów używaneW związku z niskim zapotrzebowaniem na pewnego rodzaju sprzęt firmom znacznie bardziej opłaca się wypożyczanie niż kupowanie sprzętu. Zdarza się tak, że firma budowlana zwykle realizuje zupełnie inny zakres prac niż ten, który dotyczy konkretnej inwestycji. Szalunku do wykopów wykorzystuje się tylko w sytuacji, kiedy przewidziana jest możliwość utraty stateczności skarp. Jest to zależne od głębokości wykopów, rodzaju gruntu znajdującego się na danym terenie oraz możliwości pochylenia skarp. Niejednokrotnie zdarza się tak, że szalunki są potrzebne tylko w niektórych fragmentach wykopów. Takie sytuacje mają miejsce szczególnie wtedy, gdy inwestycja obejmuje dużą powierzchnię o zmiennych warunkach gruntowo-wodnych. Jedną z możliwości, jaką dysponują firmy jest zakup używanych elementów. Nierzadko są one w bardzo dobrym stanie technicznym, jednak ich cena jest o wiele bardziej atrakcyjna niż nowych rozwiązań. Szalunki do wykopów używane można często kupić w autoryzowanych punktach sprzedaży systemów do zabezpieczania robót ziemnych. Duża grupa przedsiębiorstw budowlanych decyduje się właśnie na taką formę zakupu nowego sprzętu oraz narzędzi wielokrotnego użytku. Nie ma w tym nic dziwnego – atrakcyjna cena często wiąże się z bardzo wysoką jakością poszczególnych części. Dlatego używane elementy służą równie długo, jak te, które dopiero wyjechały z linii produkcyjnej.

Kupując używane szalunki do wykopów należy zwrócić uwagę na to, czy w pakiecie są wszystkie ich elementy. Potrzebne są nie tylko specjalistyczne płyty i słupy, ale również specjalne rozpory. Ich stosowanie jest konieczne szczególnie w wąskich wykopach liniowych wykonywanych pod wymianę lub wykonanie fragmentów sieci wodnej, kanalizacji, przewodów gazowych lub elektrycznych. Nierzadko muszą one być ułożone głębiej niż wynosi granica przemarzania gruntu – a więc wykonanie poprawnych zabezpieczeń skarp jest konieczne, aby pracownicy mogli prowadzić prace.