Od jakiegoś czasu obserwujemy nie tylko w naszym kraju ale również w innych wysoko rozwiniętych narastający problem ze starzejącym się społeczeństwem. Wszelkie zabiegi mające na celu motywowanie ludzi młodych do większego przyrostu naturalnego nie przynoszą pożądanych rezultatów. Na świecie jest coraz większy odsetek osób starszych, przy stosunkowo niskim przyroście naturalnym. Problemem również jest opieka nad nimi, szczególnie chorymi czy niepełnosprawnymi. Osoby w wieku średnim są jeszcze czynne zawodowo więc muszą pracować, no a młodzież musi się uczyć.

Praca jako opiekun osób starszych

odpowiednia opiekunka osoby starszejW związku z tym powstaje wiele projektów których celem jest zapewnienie jak najlepszej opieki osobą w wieku geriatrycznym. W ramach tego programu państwo chce przeszkolić chętne do tego osoby, które zajęłyby się opieka nad seniorami. Odpowiednia opiekunka osoby starszej to osoba która poszukiwana jest nie tylko w naszym kraju ale również za granicą. Szczególny problem z tym mają Niemcy którzy chętnie zatrudniają wykwalifikowane opiekunki z Polski.  Są one bardzo dobrze przygotowane pod względem merytorycznym i psychologicznym. Potrafią doskonale sobie radzić w trudnych i kryzysowych sytuacjach. Zajmują się czynnościami higienicznymi, przygotowują posiłki, oraz organizują czas wolny. Ich dodatkowym atutem jest posiadana na wysokim poziomie wiedza medyczna która pozwala nie tylko na podanie leków ale również na pomiar parametrów, profesjonalną obserwacje podopiecznego a nawet na stawianie wstępnych diagnoz. Opiekunka osoby starszej jest w bardzo bliskim kontakcie z jej lekarzem prowadzącym oraz z rodziną. Często jest to układ w którym mieszka z pacjentem i sprawuje nad nim opiekę dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jest to osoba wrażliwa, empatyczna, otwarta, potrafiąca odnaleźć się w trudnej sytuacji. Ma bardzo dużą łatwość w nawiązywaniu kontaktów i dużą cierpliwość co w tej pracy stanowi również atut. Często uczestniczy w różnego rodzaju kursach i szkoleniach dzięki czemu zdobywa nowa wiedzę i doskonali nabyte wcześniej umiejętności. Poza tym jest dyskretna i godna zaufania.

Myślę więc, że nie należy nikogo przekonywać do zalet i umiejętności odpowiedniej opiekunki osoby starszej. Jeśli interesuje nas tego typu praca lub potrzebujemy opiekunki dla kogoś bliskiego wystarczy znaleźć kontakt za pomocą przeglądarki internetowej lub ogłoszeń w mediach. Koszt usługi nie jest wysoki a profesjonalna pomoc z pewnością ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Warto więc zapoznać się z ofertą i skorzystać z niej w razie potrzeby.