W ciągu ostatnich kilku lat dostrzec możemy, że branża jaką jest materiałoznawstwo bardzo mocno się rozwinęła. Efekt tego rozwoju jest zauważalny poprzez to jak dużo różnych materiałów jest obecnie dostępnych w sprzedaży. Jednym z ciekawszych rozwiązań może być przykładowo poliwęglan. Jest to materiał w pełni sztuczny, który posiada niezwykłe właściwości. Od wielu lat jest on skutecznie stosowany tam gdzie wcześniej montowano tradycyjne szklane okna.

Sprawdzone płyty z poliwęglanu

płyty poliwęglanowe producentTworzywa sztuczne opanowują świat i trudno byłoby sobie wyobrazić gdyby obecnie miało takich tworzyw zabraknąć. Może i z punktu widzenia ekologii nie jest to zbyt pozytywne zjawisko ale jednak nie da się ukryć, że materiały sztuczne tworzone są po to by nam życie ułatwiać a nie utrudniać. Przykładem takiego materiału może być wspomniany już wcześniej poliwęglan. Materiał ten posiada wręcz niezwykłe właściwości. Jest on w stanie zastąpić szkło ale jednocześnie jest od szkła o wiele bardziej wytrzymały. Płyty poliwęglanowe występują w różnych wersjach. Najbardziej popularny jest jednak poliwęglan komorowy. Jak sama nazwa wskazuje w tychże płytach możemy znaleźć małe komory wypełnione powietrzem. Dzięki takim rozwiązaniom płyty poliwęglanowe dodatkowo pełnią funkcję termoizolacyjne. Jeśli chodzi o materiał jakimi są te płyty poliwęglanowe producent zapewnia, że są to tworzywa najwyższej jakości i wytrzymają o wiele dłużej niż możemy przypuszczać. Drugim rodzajem płyt poliwęglanowych są płyty lite. W tym przypadku płyta przypomina najzwyklejsze szkło ale oczywiście tylko z wyglądu ponieważ jej właściwości całkowicie od szkła odbiegają. Poliwęglan lity najczęściej znajduje zastosowanie przy budowaniu szklarni. W tym wypadku szklarnia może być o wiele bardziej odporna na gradobicie co jest największym zagrożeniem na nią czyhającym. Mówiąc o poliwęglanie koniecznie należy wspomnieć, że jest to materiał dający się łatwo formować. Żeby płyty poliwęglanowe odpowiednio wyginać to wystarczy zastosować opalarkę i nieco takie płyty podgrzać w miejscu gdzie ma dojść do zgięcia.

Z płyt poliwęglanowych wykonuje się obecnie również najróżniejsze zadaszenia. Świetnie płyty te sprawdzają się w przypadku zadaszeń na tarasach, przystankach autobusowych czy nad witrynami sklepowymi. Poliwęglan bardzo łatwo można również umyć. Nie pozostają na nim zacieki tak jak ma to miejsce w przypadku szkła. Obecnie dostępne są płyty poliwęglanowe niemalże w pełni przezroczyste oraz takie, które są zabarwiane na różne odcienie.