Zbiorniki, które produkowane są na ścieki, muszą być wykonane z najwyższej klasy betonu oraz z jak najlepszej stali. Jeżeli jakakolwiek firma, która produkuje zbiorniki na szambo będzie zaoszczędzać na jego produkcji i użyje niskiej klasy betonu lub słabej stali, to zbiornik po kilku miesiącach zacznie przeciekać i będziemy musieli go odkopać i dokonywać dodatkowych uszczelnień. Dlatego zdecydowanie jest lepiej wydać więcej i mieć spokój i pewność, że zbiornik wytrzyma przez wiele lat.

Czy szambo może zamarznąć w zimie?

szamba betonowe dwukomoroweKiedy cały czas zbiornik jest w eksploatacji to powstają tam różnego rodzaju gazy biologiczne, które mają zawsze dodatnią temperaturę i zbiornik nie ma szans na to, aby zamarznął. Zawsze musimy również pamiętać o tym, że kiedy zbiornik nie będzie eksploatowany w okresie zimowym tak jak to jest w przypadku na przykład działek letniskowych, to przed samą zimną musimy zbiornik opóźnić do końca. W niektórych przypadkach zbiornik może zamarznąć, ale tylko wtedy kiedy jest źle położona jest instalacja, która doprowadza ścieki do szamba oraz gdy spadek było zostało niewłaściwie zainstalowany. Również szambo może nam zamarznąć w okresie zimy, ponieważ rura, która odprowadza ścieki została przepełniona i szambo zaczęło się wylewać. Na polskim rynku możemy zakupić szamba betonowe dwukomorowe lub jednokomorowe, a nawet trzykomorowe. Wiele osób również  zastanawia się jakiej głębokości wybrać zbiornik na szambo. Zawsze, gdy chcemy osadzić zbiornik na terenie piaszczystym to możemy wybrać ten, który jest głęboki, ponieważ jest tam bardzo niski poziom wód gruntowych i łatwo można wykopać odpowiedni wykop na szambo. Natomiast w przypadku kiedy Instalujemy zbiorniki na terenach podmokłych, gdzie występuje różnego rodzaju woda oraz kurzawa to powinniśmy zainstalować zbiornik płytki, który ma małą wysokość. Zawsze również musimy pamiętać o tym, że kiedy posadzimy zbiornika głęboko w ziemi i będzie na nim nasyp ziemi, który będzie powyżej 70 cm, to musimy dodatkowo zakupić specjalną wzmocnioną płytę wierzchnią.

Kiedy najlepiej zrobić wykop na instalację szamba betonowego? Nigdy nie powinniśmy robić wcześniej wykopu na szambo niż w dniu, w którym ma zostać zainstalowany zbiornik na terenie naszego domu. Mamy wtedy pewność, że w wykopie nie zbierze się woda ani nie dojdzie do odsunięcia się ścian. Wykop taki powinien zostać również dobrze oznaczony i zabezpieczony, aby nikt niepowołany, kto będzie przechodził przez teren, nie mógł wpaść do środka i zrobić sobie krzywdy.