Nieważne, jakiego języka chcemy się nauczyć. Na każdy z nich jest jeden dobry sposób. Motywacja, zaangażowanie, ciężka praca oraz dobra metoda. Najlepszą metodą jest zrozumienie języka a nie uczenie się go na pamięć. To tak samo jak matematyka – jeśli zrozumiesz zasadę poszczególnych działań, niepotrzebne są już zasady, nie robi się tego na pamięć. Najłatwiejszym sposobem zrozumienia języka jest używanie go. Tak, to takie proste. Po skończonej godzinnej lekcji nie można iść do domu z poczuciem spełnienia obowiązku, ale trzeba dalej otaczać się językiem. Ale gdzie najłatwiej to zrobić? W kraju, w którym mówią w języku obcym, który chcemy zgłębić.

Kursy języka obcego za granicą

krótkie kursy językowe za granicąJeśli chcemy poznać francuski, możemy wyjechać do Francji. Podoba nam się włoski – jedźmy do Włoch. To najlepsza metoda. Zamiast jednak zwykłego zwiedzania i prób dogadania się łamanym angielskim, pojedźmy nie na zwykłe wakacje a na krótkie kursy językowe za granicą. Oprócz zwiedzenia fascynującego nas kraju możemy chodzić na zajęcia, na których poznamy język i potem będziemy mogli wykorzystać go łatwo w praktyce. W Polsce po zajęciach wracamy do rzeczywistości, rozmawiamy wszędzie po polsku. Tam nie ma tylu Polaków. Tam są Francuzi, Włosi czy Hiszpanie. I wieczorem w barze można ich poznać, porozmawiać. Nie będą się przejmować łamaniem ich języka. To dla nich przyjemne, że uczysz się ich języka i będą Ci w tym pomagać. Nie przejmuj się niepowodzeniami, tak samo dziecko, gdy uczy się chodzić, często się przewraca. Warto jednakże, jeśli wcześniej nigdy nie uczyłeś się języka, najpierw przed takim kursem poznać chociaż podstawy w domu – będzie Ci dużo łatwiej. Tam po prostu nie dogadasz się po polsku, bo taka jest idea tego kursu. Są oczywiście także kursy, w których prowadzą Cię za rękę nauczyciele mówiący po polsku, ale chodzi tu o to właśnie, żeby zderzyć się z tamtą rzeczywistością i musieć zacząć mówić. Taki tygodniowy czy lepiej dwutygodniowy kurs potrafi nauczyć o wiele więcej niż 3 klasy liceum albo szkoła dla dorosłych. W takich warunkach nauki jesteś w stanie zrozumieć bardzo, bardzo dużo.

Nieważne, jaki to język. Każdego można się nauczyć i nie daj sobie wmówić i nie myśl tak, że Ty nie nadajesz się do nauki języka. Przecież jeden już opanowałeś do perfekcji – Twój język ojczysty. Jeśli nauczyłeś się polskiego jako dziecko, to teraz tym bardziej możesz nauczyć się jakiegokolwiek języka zapragniesz. To tylko kwestia czasu, zaangażowania no i oczywiście zaawansowania, jakie chcesz osiągnąć. Chiński język zajmie dużo dłużej niż na przykład hiszpański, po pierwsze z powodu zupełnej odmienności chińskiego od europejskich języków jak i dużej ilości znaków, ale wszystko jest do nauczenia.