Chociaż kontenery przede wszystkim kojarzą się nam z transportowaniem określonych ładunków, na rynku znajdziemy produkty tego typu, które zostały stworzone i zaadaptowane w taki sposób, by mogły spełniać rolę tymczasowego mieszkania. Jest to rozwiązanie, z którego często korzystają samorządy miast i gmin, poszukując rozwiązań pozwalających na tymczasowe zakwaterowanie mieszkańców danej okolicy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Czym są kontenery socjalne?

kontener socjalnyZ uwagi na dość elementarne względy związane z humanitarnym podejściem do życia każdego człowieka, zasadniczo nikt nie powinien zostać osobą bez dachu nad głową. Nie zawsze jednak okoliczności pozwalają urzędnikom wręczyć komuś, kto z jakichkolwiek powodów stracił dach nad głową, kluczy do nowego mieszkania. Jeśli zdarzy się pożar mieszkania lub domu w miejscowości, w której na co dzień trudno o puste mieszkania, samorządowcom może być trudno znaleźć natychmiast mieszkanie dla pogorzelców. W takich okolicznościach doskonale sprawdza się kontener socjalny. Są to kontenery, które pod względem sanitarnym i funkcjonalnym zostały dopasowane do potrzeb osób, które miałyby w nich tymczasowo zamieszkać. Oznacza to, że kontener tego typu może spełniać bez większego problemu rolę mieszkania, zapewniając dach nad głową, możliwość utrzymania komfortowej temperatury wewnątrz konstrukcji, a także zapewniając pełen sanitariat. Bez większego problemu możemy podłączyć kontener tego typu do instalacji elektrycznej, a także i wodnej. W zależności od potrzeb możemy dokonać zakupu czy też wynajmu kontenera o zróżnicowanej wielkości, co również ma bardzo duże znaczenie. Kontenery socjalne najczęściej są odpowiednio ocieplonymi konstrukcjami, dzięki czemu ich ogrzewanie nie jest tak trudne, jak mogłoby nam się początkowo wydawać. Oczywiście, na rynku znajdziemy produkty proponowane nam przez różne firmy, w związku z czym mogą cechować się one bardzo zróżnicowanymi właściwościami w zakresie wykończenia, a co za tym idzie generalnej funkcjonalności i tego, czy musimy w jakiś sposób dodatkowo adaptować tę przestrzeń do warunków mieszkalnych.

Bez względu na to, jakiej wielkości kontener zdecydujemy się zakupić, jakim ukształtowaniem wewnętrznym będzie się on charakteryzować, z zewnątrz zawsze będzie cechował się kształtem wyznaczonym przez ramę kontenera, a mianowicie będzie to prostopadłościan. Dzięki tej podstawowej konstrukcji możliwe jest funkcjonalne wyposażenie przestrzeni w taki sposób, by jak najlepiej ją wykorzystać, bez jednoczesnego narażenia się na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.