Ludzie od wieków dbali o swoje ciało, a także o duszę. Już w starożytności korzystano z saun, które określane były łaźniami rzymskimi. Były to typowe sauny, z jakimi mamy do czynienia zazwyczaj. Dają nam one naprawdę wiele relaksu, przyjemności, a także pozwalają na regenerację naszego organizmu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie możemy korzystać ze znacznie szerszej oferty saun, niż dawniej. W każdym kompleksie basenowym, a także w gabinetach odnowy biologicznej znajdziemy w ofercie kilka jej rodzajów.

Różne rodzaje saun są dostępne dla każdego!

sauny - małopolskieNajpopularniejsza jest oczywiście sauna parowa. Panuje w niej temperatura około pięćdziesięciu stopni oraz wysoka wilgotność, co sprawia, że faktycznie odczuwana temperatura jest znacznie wyższa. Jeśli chodzi o saunę suchą to w niej temperatura sięga nawet stu stopni Celsjusza, ale nie panuje tam wysoka wilgotność. Wśród nowoczesnych rodzajów saun możemy wymienić saunę infrared, czyli saunę na podczerwień. Jest ona idealna dla osób, które z różnych względów nie mogą korzystać z tradycyjnych rodzajów sauny. Dzięki promieniowaniu podczerwonemu, które przenika w głąb naszego ciała możemy oczekiwać takich efektów, jak w przypadku korzystania ze standardowej sauny. Okazuje się, że dla wielu osób idealnym sposobem na relaks po ciężkim tygodniu są właśnie sauny – małopolskie ma do zaoferowania w tej kwestii naprawdę wiele. Na terenie tego województwa możemy znaleźć szereg miejsc, w których mamy możliwość skorzystania z różnych rodzajów sauny. To pozwala nam przetestować je wszystkie, a następnie zdecydować się na tą, która najbardziej nam odpowiada. Jeśli chodzi o zalety korzystania z różnych rodzajów sauny to tak jak już wspomniałam, jest to doskonały relaks dla każdego. Pozwala ona na rozluźnienie i regenerację mięśni, sprawia, że możemy się całkowicie wyciszyć, a nawet posiada wiele korzyści zdrowotnych. Warto wiedzieć, że ze względu na zmienną temperaturę w saunach nasze naczynia krwionośne ulegają naprzemiennemu kurczeniu się oraz rozkurczaniu, co sprawia, że stają się bardziej elastyczne, a także regulacji ulega ciśnienie krwi.

Dodatkowym walorem jest również hartowanie organizmu, co ma duże zastosowanie przed okresem jesienno-zimowym. Prawidłowe korzystanie z sauny zapewni nam ogromny komfort, a także pozwoli na wzmocnienie odporności, a w związku z tym także zmniejszy prawdopodobieństwo zakażenia infekcjami wirusowymi, czy też bakteryjnymi. Myślę więc, że rozpoczęcie korzystania z sauny właśnie w tym okresie jest szczególnie wskazane. Zachęcam do bliższego zapoznania się z tematem, a także do skorzystania z sauny.