Dziś można zakupić wiele modeli lamp halogenowych, ze względu na ich wielkość, zastosowanie w przemyśle i pobór mocy. Nawet jeżeli wiemy, że potrzebujemy naświetlaczy ledowych możemy zastanawiać się nad ich podzespołami i wybrać spośród różnych modeli stosujących tę samą technologię. Od niedawna bardzo popularne stały się modele SMS 5050 i wielu porównuje ich do modelu COB.

Czym wyróżnia się naświetlacz ledowy SMD?

naświetlacze led smd 5050Gdy tylko pojawiły się modele z diodami typu COB, czyli „Chip on board” wiele osób postanowiło je zakupić na własny użytek. Chodziło głównie o ich wielozłączność. Do tego, w tych modelach można szybko i łatwo wymienić przepaloną diodę i w ten sposób przedłużyć żywotność naświetlacza. Jednak, gdy spadły ceny używane do produkcji naświetlaczy LED Surface Mounted Device 5050, to one zaczęły wieść prym sprzedażowy. Ich podzespoły, a głównie diody SMS są znacznie tańsze do COB i do tego bardziej ekonomiczne. Są zbudowane z plastikowej lub ceramicznej obudowy, złotych ścieżek, kostek półprzewodnikowych i przełącza katod do łączenia się z anodem po drugiej stronie. Chipy SMS są wykorzystywane zarówno do naświetlaczy, jak i do żarówek ledowych oraz są znacznie mniejsze od DIPów. Modele SMD 5050 mają trzy diody na jednym chipie także mają też trzy obwody oraz sześć złączy. Dodatkowo, ten model może świecić na wiele kolorów na jednym urządzeniu, czego nie potarfią DIPy. Niestety, naświetlacze led smd 5050 są trudniejsze w przypadku wymiany płytki CBD z LED SMD. Problem polega na rozbieżności w produkcji części wymiennych, bo producenci robią je w różnych wielkościach i trzeba wiedzieć, które dokładnie nam potrzeba. Przy naświetlaczach ledowych typu SMD można znaleźć dyfuzora, czyli część, która jest zmontowana również w panelach LED zamieszczanych na sufitach biur. Ta przesłonka zmniejsza strumień światła, ale za to daje większy kąt świecenia i poprawia rozkład światła. Dodatkowym plus dyfuzora jest to, że zmniejsza współczynnik UGR dla lepszego samopoczucia. Wskaźnik olśnienia nie powinien być wyższy niż dwadzieścia jednostek i warto o tym pamiętać. Najlepiej, gdy sama barwa świetlna jest przyjazna dla oczu i nie męczy wzroku.

Warto pamiętać, że lampa halogenowa ma nie tylko dobrze wyglądać i być wykonana bardzo solidnie, ale też musi spełniać swoją podstawową funkcję – świecić odpowiednio dobranym światłem. Niezależnie, czy wybierzemy Naświetlacz ledowy COB czy SMD, a może jeszcze inny warto, by był dobrany z myślą o miejscu przeznaczenia, w którym ma świecić.