Zarówno w miastach, jak i na wsiach, w miejscach publicznych, przy drogach czy na poboczach, często widzimy ludzi ubranych w kamizelki odblaskowe. Jest to dość charakterystyczny widok. Osoby te noszą taki strój, ponieważ związane jest to z obowiązkami jakie wykonują. Są w pracy. Gdyby ktoś przeprowadził ankietę wśród przechodniów, dlaczego osoby te ubrane są w taki sposób, z pewnością wszyscy udzieliliby takich samych, poprawnych odpowiedzi. Brzmiałyby one: dla ochrony, by mogli być dostrzeżeni z dużej odległości.

Człowiek w kamizelce widoczny jest z daleka

zapinane kamizelki ochronne z nadrukiemLudzie na ogół są świadomi tego, do czego służą odblaski. Wiedzą, że dzięki nim nosząca je osoba widoczna jest z bardzo daleka. Ma to zasadnicze znaczenia, gdy zapadnie zmrok, jednak i w ciągu dnia służy bezpieczeństwu. Nikogo więc nie dziwi, że na przykład ludzie pracujący na drogach ubrani są w kamizelki odblaskowe. Chodzi wszak o to, by byli jak najlepiej widoczni dla uczestników ruchu drogowego. Chroni ich to przed potencjalnym niebezpieczeństwem potrącenia przez pojazdy. Niewielu ludzi jednak ma świadomość tego, że każdy powinien taką kamizelkę posiadać. Jest nie tylko bardzo przydatna w wielu sytuacjach, ale i konieczna. Według polskich przepisów o ruchu drogowym, każdy poruszający się po zapadnięciu zmroku, ma obowiązek noszenia odblasków. Czas najwyższy zaopatrzyć się w zapinane kamizelki ochronne z nadrukiem, jeżeli jeszcze takich nie posiadamy. Niezastosowanie się do obowiązku noszenia odblasków grozi mandatem, ale nie jest to przecież największa dolegliwość, jaka może być spowodowana brakiem kamizelki. Chodzi tu przecież o bezpieczeństwo, nie tylko nasze własne, ale i innych. Odblaski sprawiają, że jesteśmy widoczni dla kierowców z dużych odległości, dzięki czemu mają oni czas na odpowiednią reakcję, co chroni nas przed wypadkiem. Znaczenie odblasków jest szczególnie ważne po zmroku oraz w terenie niezabudowanym. Warto jednak pamiętać o nich także i w pochmurne czy deszczowe dni, kiedy widoczność jest ograniczona.

Noszenie kamizelek odblaskowych nie powinno być postrzegane jako przykry obowiązek. Mogą one być uszyte na specjalne zamówienie, dopasowane do figury i spersonalizowane. Ozdobienie kamizelki specjalnie wybranym nadrukiem podkreśla jej indywidualny charakter i podnosi walory estetyczne. Dzięki temu, że uszyta jest z cienkiego materiału, jest lekka i po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Można ją więc stale nosić ze sobą. Nie będzie to uciążliwe, a nigdy przecież nie wiadomo, kiedy może się przydać.