Spotykana, na co dzień latarnia uliczna jest źródłem światła w oprawie oświetleniowej wraz z konstrukcją ją podtrzymującą. Ma na celu oświetlić ulice, chodniki i drogi w warunkach niedostatecznej widoczności (przede wszystkim nocą, ale także podczas mgły, obfitych opadów atmosferycznych lub silnego zachmurzenia). Zazwyczaj umieszcza się je w miejscach, gdzie przebywać może wiele osób lub pojazdów. Współczesne oświetlenie ulic projektowane jest tak, aby zminimalizować część strumienia światła skierowaną do góry i na boki. W tym celu stosuje się odpowiednie oprawy połączone z przystosowanymi żarówkami ulicznymi.

Nowoczesne i trwałe oświetlenie uliczne

żarówki uliczneNa polskich ulicach znajduje się kilka milionów lamp ulicznych. Z uwagi na niskie parametry fotometryczne od wielu już lat nie stosuje się lamp żarowych w oświetleniu ulicznym. Także wysokoprężne lampy rtęciowe, stanowiące dawniej najczęściej stosowane źródło w oświetleniu zewnętrznym utraciły obecnie swoją pozycję na rzecz nowoczesnych żarówek ledowych. Lampy LED są uznawane za jeden z najszybciej rozwijających się wynalazków technologicznych, jaki został osiągnięty w branży oświetleniowej. Z powodzeniem mogą zostać wykorzystane, jako oświetlenie uliczne. Ze względu na swoje liczne zalety rozwiązanie to może okazać się wyjątkowo korzystne. Obecne ledowe żarówki uliczne cechują się bardzo długą żywotnością. Tradycyjne żarówki często niespodziewanie gasną, przepalają się, przez co muszą być natychmiastowo wymienione. Tak częste procedury mogą być wyjątkowo uciążliwe zwłaszcza w przypadku dużej liczby lamp do kontrolowania, co jest cechą charakterystyczną dla oświetlenia ulicznego. W przypadku lamp ulicznych sporą zaletą może być również fakt, że uliczne żarówki led cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia. W swojej budowie nie posiadają one żadnych luźnych elementów ani kruchych części na przykład szkła czy żarnika. Są one także odporne na niskie oraz bardzo wysokie temperatury, a także na wilgotność. Dobrze znoszą wszelkiego rodzaju drgania, wstrząsy czy uderzenia nie sprawiając żadnego zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu.

Podsumowując, żarówki uliczne dają tak mocne światło, że znajdują zastosowanie w oświetleniu ulicznym, architektonicznym oraz parkowym i przemysłowym. Oświetlenie uliczne wskazuje drogę w godzinach nocnych i eksponuje architektoniczne walory miasta. Lampy uliczne powinny być energooszczędne, trwałe, stabilne oraz powinny emitować wysokiej jakości barwę światła przez cały okres eksploatacji.