Ze względu na rosnące zanieczyszczenie środowiska naturalnego koniecznym staje się stosowanie alternatywnych technologii, które pozwolą wytworzyć potrzebną energię. Dobrym przykładem są odnawialne źródła, które pozwalają wytworzyć niezbędne media w sposób ekologiczny i coraz bardziej ekonomiczny. Na przestrzeni lat urządzenia stosowane w tym celu uległy znacznej poprawie jeśli chodzi o wydajność oraz sprawność.

Ciepło i sposób na jego pozyskanie

powietrzna pompa ciepłaWszystko to wraz z programami operacyjnymi, które umożliwiają szybszy zwrot z inwestycji sprawia, że tego typu rozwiązania stają się coraz popularniejsze zarówno wśród inwestorów indywidualnych jak i przedsiębiorców. Niewątpliwy wzrost zainteresowania tymi technologiami jest również spowodowany wzrostem cen zakupu takich mediów jak prąd czy ciepło. Dzięki dostępnym rozwiązaniom możliwe jest rozproszone wytwarzanie w sposób ekologiczny potrzebnych form energii. W tym celu wykorzystywana jest chociażby powietrzna pompa ciepła, która jest powszechnie stosowana w mieście. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest pozyskanie energii, która służy następnie do ogrzewania pomieszczeń czy przygotowania wody użytkowej. Pompy ciepła posiadają dużą sprawność co umożliwia uzyskanie dużej ilości energii. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że do układu musi zostać dostarczona energia elektryczna, która zasila chociażby sprężarkę. W większości przypadków uzysk przewyższa wkład stosunkiem 3:1 lub nawet 4:1 co oznacza, że dostarczając do układu jedną kilowaty mocy otrzymywane są trzy lub cztery kilowaty ciepła. Sprawność układu można podnieść stosując tak zwane rozwiązania hybrydowe, w których oprócz pompy stosowane są również inne źródła wytwórcze OZE. Najczęściej są to panele fotowoltaiczne lub turbiny wiatrowe, które generują energię elektryczną niezbędną do zasilania sprężarki. Powietrzne pompy ciepła z powodzeniem mogą być montowane na elewacjach budynków co sprawia, że znajdują one powszechne zastosowanie chociażby w miastach. Jest to bardzo duża zaleta.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które są produkowane przez różne podmioty. Zadaniem projektanta jest dobranie urządzenia o takiej charakterystyce żeby pracowało z jak największą wydajnością czy sprawnością. Nie bez znaczenia jest również poprawny montaż zgodnie z projektem. Właśnie dlatego do wykonania całego przedsięwzięcia warto nawiązać współpracę ze sprawdzonymi podmiotami, które specjalizują się w tej dziedzinie. Są one w stanie wykonać kompleksowo całą inwestycję wraz z późniejszymi czynnościami kontrolnymi i serwisowymi.