Folia to każdy materiał z tworzywa sztucznego lub metalu nieżelaznego w formie membrany, której grubość nie przekracza dwóch milimetrów. Folie z tworzyw sztucznych opanowały wiele branż przemysłu i są podstawowym materiałem izolacyjnym oraz opakowaniowym. Wytwarza się je z wielu surowców dzięki czemu folie różnią się między sobą właściowościami. Bardzo duży wpływ na parametry folii ma technologiczny proces wytwarzania.

Zalety folii z tworzyw sztucznych

folie termokurczliweZnaczną grupę folii stanowią folie termokurczliwe będące znakomitym materiałem opakowaniowym. Znajdują szereg zastosowań, których nie sposób wymienić w kilku zdaniach. Ich ogromną zaletą jest to, że pod wpływem wysokiej temperatury obkurczają się na produkcie tworząc szczelną barierę chroniącą przed wilgocią, światłem, zaburzeniem, promieniowaniem uv. Są to również powłoki wysoce odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Są doskonałym środkiem ochronnym na czas przechowywania i transportu. Znajdują również zastosowanie w budownictwie do tworzenia parawanów ochronnych umieszczanych na rusztowaniach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze wszystkich zastosowań folii termokurczliwych i dlatego warto wspomnieć o pakowaniu w nią towarów i przedmiotów wielkogabarytowych. Folia termokurczliwe spełnia świetnie warunki ochronne przy zabezpieczaniu jachtów i żaglówek na czas zimowanie, jest doskonałym zabezpieczeniem szybowców, helikopterów, a nawet samolotów, służy do zabezpieczania maszyn i urządzeń budowlanych oraz innych. Znajdują również zastosowanie w zbrojeniówce do zabezpieczania wojskowych pojazdów i innego sprzętu na czas transportu. To tylko kilka przykładów zastosowań ale jest ich znacznie więcej jeśli chodzi o duże gabaryty. Powłoki foliowe o właściwościach termokurczliwych wykorzystywane są bardzo często do masowego pakowania artykułów przy wykorzystaniu bardzo wydajnych systemów pakujących. Odmianą folii o bardzo dobrych parametrach termokurczliwości są powłoki poliolefinowe obkurczajace się idealnie na produktach o nieregularnych kształtach. Jest to przy tym bardzo dobra ochrona przed środowiskiem zewnętrznym i charakteryzująca się bardzo wysoką przezroczystością i estetyką.

Wszystkie rodzaje folii zawdzięczają swoje właściwości zastosowanej technologii produkcji. W wielu przypadkach producenci oferują folie zbudowane z więcej niż jednej warstwy. Mamy do czynienia wówczas z foliami wielowarstwowymi. Termokurczliwość folii to tylko jedna z ich bardzo wielu zalet. Przede wszystkim jest to materiał tani, a surowce do jego produkcji są ogólnodostępne. Wszystkie te cechy zdecydowały o ogromnej popularności powłok foliowych.