Współcześnie stosowana technologia pozwala nam na wykonywanie różnego rodzaju elementów z bardzo wysoką precyzją. To szczególnie ważne, jeżeli zajmujemy się wykonywaniem różnego rodzaju elementów, które później mają zostać komponentami do innych maszyn. Wszystko tam musi być wykonane z najwyższa możliwą precyzją ,dlatego inwestycja w precyzyjne narzędzia pomiarowe będzie bardzo dobrym pomysłem, szczególnie, jeżeli chcemy się rozwijać na tym polu.

Czy warto używać liniałów pomiarowych w obrabiarkach?

nowoczesne liniały pomiaroweCoraz więcej różnego rodzaju firm decyduje się na ulepszenie i optymalizację swoich urządzeń przemysłowych, w tym obrabiarek. można zoptymalizować i ulepszyć zarówno obrabiarki sterowane numerycznie, czyli takie, w których rolę operatora pełni komputer, jaki tradycyjne maszyny, które wymagają ręcznej obsługi. Przede wszystkim warto zainteresować się tym, jak można zwiększyć precyzję pomiarów przy naszej maszynie. Będzie nam do tego potrzebny specjalny komponent, który będzie w stanie określić dokładnie i precyzyjnie położenie naszej głowicy, zaczynając od punktu zerowego, aż do punktu docelowego, w którym będziemy chcieli, żeby się znalazła. Profesjonalne liniały są w stanie nie tylko wskazać nam, gdzie obecnie znajduje się nasza głowica w jednej osi, ale też dokonywać pomiarów w wielu osiach. Podczas zakupu liniału warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim ważny jest rozmiar tego urządzenia. Musimy posiadać wystarczająco miejsca na naszej obrabiarce, aby móc zamontować dany liniał. Drugim aspektem, który jest bardzo ważny z naszego punktu widzenia jest precyzja pomiaru. Zwykle margines błędu pomiaru takiego urządzenia waha się w obrębie jednego mikrona, a więc nie jest to duży margines. Jeżeli jednak wykonujemy bardzo precyzyjne elementy do maszyn, możemy poszukać urządzenia zapewniającego jeszcze większą precyzję. Oferowane przez producentów nowoczesne liniały pomiarowe pasują do większości maszyn. Musimy jednak sprawdzić, czy enkoder w liniale będzie kompatybilny z naszymi sterownikami w maszynie lub odczycie cyfrowym, do którego podłączymy nasze urządzenie pomiarowe.

Warto o tym pamiętać i sprawdzić to jeszcze przed zakupem, gdyż części i komponenty elektroniczne często nie podlegają zwrotowi. Dzięki temu będziemy mogli oszczędzić pieniądze i kupić od razu taki liniał, który będzie nam potrzebny. Wysoka precyzja pomiarów, jaką zagwarantuje nam takie urządzenie, bardzo nam się przyda i dzięki niemu będziemy mogli więcej zarabiać oraz ulepszać naszą firmę.