Obróbka większości tworzyw sztucznych może przysporzyć wiele trudności, ze względu na delikatność tych materiałów. Przykładowo płyty z akrylu bardzo często pękają, szczególnie pod wpływem obróbki mechanicznej. Stad też przypadku tak delikatnych tworzyw ważne jest wykorzystywanie nowoczesnych metod obróbki, wspartych sterowaniem komputerowym.

Zalety ploterów cnc

plotery frezująceZdecydowana większość produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak na przykład cienkie płytki akrylowe, jest bardzo delikatna. Szczególnie problematyczne jest to, gdy istnieje konieczność obróbki takich materiałów – mogą one się bowiem bardzo łatwo pokruszyć. W ich przypadku najczęściej do obróbki wykorzystywane są plotery frezujące, bardzo często wyposażone w sterowanie komputerowe. Ze względu na to, ze są to najtańsze maszyny tego typu, są one bardzo często wybierane nawet przez te firmy, które nie zajmują się na co dzień obróbką surowców. Mowa tu na przykład o firmach z branży reklamowej, które muszą wykonać jakąś makietę przestrzenną lub też ciekawie wyglądającą reklamę wiszącą. Właśnie do tych celów najczęściej wykorzystywany jest ploter frezujący, gdyż wykorzystując go nie ma ryzyka, że uszkodzi on obrabiany materiał. Jeżeli dodatkowo dany ploter będzie obsługiwany komputerowo, może się okazać , że jego obsługa będzie wyjątkowo prosta i bezproblemowa. Z pomocą plotera bez trudu wykonamy różnego rodzaju obróbkę, nie tylko poprzez frezowanie, ale tez również cięcie. Co więcej, ploter frezujący jest także doskonałym wyborem do grawerowania, szczególnie na materiale z tworzywa sztucznego. Obecnie najczęściej produkcje się plotery frezujące w dwóch wersjach – w wersji z ruchomą brama  jak i tą o stałej wysokości. Ta pierwsza odmiana plotera frezującego jest bardziej polecana dla tych osób czy firm, które obrabiają produkty o różnej wysokości. W przypadku plotera frezującego wyposażonego w ruchoma bramę nie ma bowiem znaczenia, jakiej wielkości jest dany produkt czy też materiał, który chcemy obrobić. Plotery frezujące są z natury niezwykle dokładne, ale ta dokładność może być zwiększona, jeżeli posiadamy ploter sterowany komputerowo. Taki ploter bowiem jest w stanie wykonać obróbkę, na podstawie wykonanego przez nas wcześniej projektu w odpowiednim programie komputerowym.

Obróbka surowców kruchych czy też delikatnych jest bardzo problematyczna. Z tego też względu bardzo poważnie trzeba zastanowić się and wyborem maszyny do obróbki takich materiałów. Bardzo często kruche tworzyw sztuczne są obrabiane przy pomocy maszyn zwanych ploterami.