Taśmociągi to zespoły urządzeń do transportu materiału w obrębie jednej linii produkcyjnej. Ich zastosowanie o dziwo jest bardzo duże i służą także do załadunków na przykład węgla na składy kolejowe w kopalniach. Taśmociągi mogą w zależności od konstrukcji pracować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz hal produkcyjnych przez co mogą się bardzo przydać niemal w każdej dziedzinie technologicznej. Ich moc i wydajność jest odpowiednia dla większości przemysłowych zastosowań.

Taśmy gumowe do taśmociągów

taśma gumowa do taśmociągówTaśmy taśmociągu występują w różnych wersjach materiałowych. Można spotkać siatki stalowe, materiały z tworzyw sztucznych, lub zespoły stalowo-członowe. Najpopularniejszym materiałem używanym w tych urządzeniach od zawsze pozostaje jednak taśma gumowa do taśmociągów, która posiada liczne zalety przemawiające za jej wyborem. Najważniejszym z nich jest jej wszechstronność, gdyż dobre właściwości antypoślizgowe gumy, oraz jej wytrzymałość sprawiają, że nada się do transportu niemal dowolnego produktu. Na gumowych taśmociągach transportuje się kruszywo w żwirowniach, węgiel w kopalniach oraz inne produkty na nietypowych liniach produkcyjnych. Są tylko pewne regulacje odnośnie kontaktu gumy z żywnością i nie zawsze do produktów spożywczych jest ona dopuszczona, jednak można z całą pewnością rzec, że większość rynku taśmociągów należy do gumy. Taśmociągi gumowe w zależności od obciążenia mogą mieć różną grubość i ewentualne zbrojenie wewnętrzne, które w znaczny sposób wpływa na ich wytrzymałość. Zwykle buduje się taśmę z kilku warstw gumy przeplatanych włóknami lub stalową siatką. Takie wzmocnienie sprawia, że ciężko jest rozerwać taką taśmę nawet przy użyciu ciężkiego sprzętu. Wiadomo jest, że taśmociągi się z czasem zużywają, głównie polega to na wytarciu wierzchniej warstwy gumy. W takim przypadku należy je wymienić na nowe, aby taśma nie zerwała się w nieodpowiednim momencie i nie przerwała produkcji. Ważny dla prawidłowej eksploatacji gumowego taśmociągu jest odpowiedni naciąg taśmy, który reguluje się za pomocą zmiany położenia wału prowadzącego, co wykonuje się poprzez przykręcenie śrub regulacyjnych.

Jeśli dbamy na bieżąco o stan techniczny taśmociągów możemy być pewni, że będą one służyły praktycznie bezawaryjnie. Rzadko się zdarza, aby taśmociąg uległ awarii nagle bez poprzedzających go objawów, które zwykle trwają bardzo długo zanim się coś stanie. Myślę, że przegląd taśmociągów gumowych raz w roku będzie wystarczającym aby uniknąć awaryjnych sytuacji, które będą powodowały przestoje remontowe podczas produkcji.