Rozwój wielu dziedzin gospodarki jest możliwy dzięki tworzywom sztucznym zastępującym stosowane dotąd surowce. Są one z reguły bardzo łatwe w pozyskaniu, a decydujące znaczenie mają ich znakomite parametry techniczne oraz niska cena wytworzenia. Na rynku dostępnych jest ogromna gama tworzyw różniących się składem, sposobem produkcji i właściwościami. Daje to możliwość idealnego dopasowania do potrzeb określonej branży.

Podstawowe rodzaje tworzyw stosowanych w przemyśle

polecane tworzywo techniczneKażda branża produkcyjna wymaga odmiennego tworzywa do swoich działań i mając to na uwadze producenci oraz naukowcy opracowują ich nowe rodzaje różniące się składem lub technologią produkcji. Na rynku dostępnych jest zatem wiele odmian tak aby każdy wytwórca mógł znaleźć polecane tworzywo techniczne najlepiej dopasowane pod względem właściwości do profilu swojej produkcji. Do podstawowych tworzyw technicznych określanych także jako konstrukcyjne należy zaliczyć polimery dzielące się z kolei na termoplasty i elastomery. Do pierwszej grupy zaliczamy m. in. PTFE czyli popularny teflon, poliamid (PA) czy polietylen (PE). Do tej grupy zaliczamy również plexi, poliwęglan, polipropylen, politereftalan i inne. Najpopularniejszymi tworzywami technicznymi zaliczanych do elastomerów o ogromnym zastosowaniu są guma, silikon lub PUR czyli poliuretan. Wśród polimerowych tworzyw technicznych znajdują się najbardziej odporne na zużycie mechaniczne i działanie wysokich temperatur. Są to przede wszystkim teflon i poliamid. Znajdują one zastosowanie w bardzo wielu branżach produkcyjnych od spożywczej poprzez maszynową do obronnej i kosmicznej. Nie sposób tu wymienić wszystkich walorów poszczególnych tworzyw sztucznych lecz istnieje jeden pewnik, że trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez nich nowoczesnej gospodarki. Kolejną grupą tworzyw technicznych cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem wśród odbiorców są laminaty techniczne. Są to materiały kompozytowe o różnym składzie. Wyróżniamy w tej grupie m. in. laminaty bawełniano-fenolowe, bawełniano-epoksydowe, szklano-epoksydowe, papierowo-fenolowe, papierowo-epoksydowe, szklano-silikonowe.

Aby zgłębić temat tworzyw technicznych należy prześledzić funkcjonalność każdego z nich. Jedno jest pewne, że nie można sobie wyobrazić funkcjonowania gospodarki bez tworzyw sztucznych. Stały się one motorem napędowym gospodarki tworząc zupełnie nowe możliwości. Każda branża spośród ogromu dostępu do różnych rodzajów tworzyw sztucznych dopasuje je pod względem właściwości do swoich indywidualnych potrzeb.