Budowanie swojego domu to najlepsza z możliwych decyzji pod każdym względem. Bo tak naprawdę to nie ma innego i tańszego rozwiązania, które pozwalałoby zamieszkać we własnym domu jak jego wybudowanie. Kupno własnego domu to o wiele większe koszty, które trzeba ponieść jeśli chce się z takiego rozwiązania skorzystać. Budowa własnego domu na pewno jest czasochłonna, ale jeśli znajdzie się dobrą firmę budowlaną to można naprawdę tanio zamieszkać we własnym domu.

Warto zacząć od odwiedzenia biura projektowego

biuro projektoweJakie są kroki na drodze do wybudowania własnego domu? Jest ich kilka i każdy musi je przejść. Nie da się niczego w tych kwestiach pominąć, ale można znaleźć osobę, która pozwoli te wszystkie kroki pokonać szybciej. Bo najwięcej to jest formalności tak naprawdę. Może się tak zdarzyć, że znajdziemy architekta lub biuro projektowe, które załatwi za nas wszystkie formalności związane z pozwoleniem na budowę. Nie wszyscy oferują taką usługę, ale coraz więcej architektów i biur idzie właśnie w tym kierunku. W każdym razie od biura projektowego wszystko się zaczyna, bo trzeba je odwiedzić i zamówić projekt własnego domu. Projekt musi być dokładnie narysowany i wydrukowany w kilku egzemplarzach, ale przede wszystkim musi on być zaadaptowany do działki. A to oznacza, że powinien być obsadzony w realnie zmierzonej i rozrysowanej działce. Takimi rzeczami zajmuje się geodeta, którego trzeba zamówić jeszcze przed rozpoczęciem rysowania projektu. Po pomiarach geodety i stworzeniu mapy do celów projektowych do działania może przystąpić biuro projektowe. Rysuje projekt, który jest już dopasowany do dokładnego obrysu działki, na której będzie budowany dom. I tutaj już nie ma miejsca na żadne niedociągnięcia, bo projekt tworzony jest co do centymetra zgodnie z tym co przygotował geodeta. Kiedy ma się już projekt to trzeba dowiedzieć się jakie dokumenty trzeba złożyć do pozwolenia na budowę. Cały spis dokumentów można znaleźć w internecie. Jak się już wszystko skompletuje to wystarczy złożyć wniosek we właściwym urzędzie.

Wszystko jest o wiele prostsze, jeśli trafi się do biura projektowego, które załatwia za nas pozwolenie na budowę. Są takie biura i są tacy architekci, którzy zajmują się wszystkim kompleksowo. Tacy architekci posiadają najczęściej uprawnienia do prowadzenia nadzoru budowlanego. Jeśli projektant jest jednocześnie kierownikiem budowy to zawsze będzie mu zależeć na tym, żeby jak najwięcej formalności załatwić za swoich klientów. Dzięki temu będą go polecać kolejnym klientom.