Wspinaczka w różnych formach staje się dzisiaj coraz bardziej popularnym sportem. Bez wątpienia najwięcej osób zajmuje się nią na sztucznych ściankach wspinaczkowych, które znajdują się na różnego rodzaju halach sportowych, ponieważ w ten sposób jest ona najłatwiej dostępna. Nie wymaga specyficznego ukształtowania terenu, w którym mieszkamy i może być uprawiana niemal w każdym mieście. Choć jest to wciąż bardzo korzystna dla naszego ciała forma aktywności, to nie wykorzystuje ona jednak wszystkich możliwości.

Korzyści z kursów wspinania w terenie

kurs wspinania w terenieJak wspomniano powyżej, wspinaczka w każdej formie jest bez wątpienia bardzo korzystną formą aktywności dla naszego ciała. Rozwija ona siłę dynamiczną, gibkość, zręczność i elastyczność, których często brakuje nam w codziennym życiu. Dodatkowo dobrze wypływa na psychikę rozwijając zdolność koncentracji oraz rozwiązywania problemów. Jednak niektóre formy wspinaczki mają charakteryzują się dodatkowymi korzyściami, które można z nich wyciągnąć. Jedną z takich aktywności jest kurs wspinania w terenie. Jest on bardziej korzystny niż ten, który jest odbywany w warunkach panujących na hali sportowej z kilku powodów. Po pierwsze daje nam on możliwość kontaktu z naturą przez cały czas trwania kursu. Jest to rzecz, której często nam brakuje w naszym codziennym życiu, szczególnie jeżeli mieszkamy w dużym mieście, a wiele badań udowodniło, że kontakt z naturą jest nam niezbędny do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Po drugie kurs odbywający się w terenie sprawia, że korzystamy z działania promieni słonecznych, dzięki czemu wspomagamy syntezę witaminy D, która zapobiega depresji i wielu innym chorobom cywilizacyjnym. Po trzecie wreszcie, dzięki kursowi w terenie uczymy się wspinaczki w takiej formie, w jakiej jest ona najczęściej wykorzystywana. Choć hale sportowe dobrze imitują skałę stosując różne rodzaje chwytów na ściankach, to jednak nigdy nie będą one idealnym odwzorowaniem naturalne skały. Dlatego też jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto wybrać opcję, która jest dostępna w terenie.

Podsumowując, wspinaczka skalna jest sportem, który jest bardzo korzystny dla zdrowia. Jednak dzięki wspinaniu w terenie możemy odnieść jeszcze dodatkowe korzyści, których nie zapewni nam ścianka sztucznie stworzona na hali. Poza korzyściami, które odnosimy z samej wspinaczki, w terenie mamy dodatkowo zapewniony kontakt z naturą, działanie promieni słonecznych oraz naturalną rzeźbę terenu, które dają nam jeszcze więcej korzyści w porównaniu ze sztucznymi ściankami.