Marzyłam o tym, by moje mieszkanie było pięknie wykończone. Nie liczyłam się w pieniędzmi, zależało mi na jak najwyższej jakości i efekcie końcowym. Całość miała być po prostu oszałamiająca, tak by na każdym zrobiła wrażenie. Zadbałam o meble na wymiar, tapety z włókna szklanego, jak również o kamienne blaty w kuchni i w łazience. Jednak nie miałam pomysłu na wykończenie podłogi. Nie chciałam znowu dawać kamienia, ale z kolei zwykłe panele nie wchodziły w grę.

Rozeta z najlepszych materiałów

piękna rozeta drewnianaDługo zastanawiałam się co zrobić. Rozważałam posadzki z deski barlineckiej, jak również układanie paneli w jakiś efektowny wzór, taki jak jodełka. Wtedy natknęłam się na artykuł o intarsjach podłogowych. Jest to rodzaj wykonywania zdobień polegający na tym że wzory wycina się z różnych gatunków drewna. Układanie kawałeczków drewna koło siebie sprawia, że podłoga wygląda bardzo efektownie, ale nie jest też pogrubiona. Intarsje mają taką samą grubość jak panele podłogowe. Mi w oko wpadła piękna rozeta drewniana z motywem róży wiatrów. Oczami wyobraźni widziałam ją na środku pokoju dziennego. Były też rozety z wzorami roślinnymi, geometrycznymi, jak i nawet z różnymi napisami i postaciami, ale klasyczna róża wiatrów najbardziej do mnie przemówiła. Poza tym dowiedziałam się ze poza intarsjami istnieją także bordiury, czyli rodzaj ramek podłogowych. Układa się je często kilkanaście centymetrów od ściany, tak by całości była dobrze widoczna. Można też ułożyć mniejszą ramkę np. by zaznaczyć obszar wypoczynkowy w salonie, jeśli jest on łączony z jadalnią, czy biblioteką. Postanowiłam, że to będzie dobra opcja do mojej sypialni. Nie chciałam przedobrzyć i sprawić, że podłoga będzie zbyt wyrazista. W salonie wystarczyła mi sama rozeta z różą wiatrów, natomiast do sypialni dam samą bordiurę tak by znajdowała się ona dookoła łóżka, ale w pewnej odległości. Tak to chciałam dać dywanik pod łóżko, a tak zostanie sama drewniana podłoga, ale z intarsjowanymi dekoracjami. To z pewnością efektowna, a przy tym niebanalna oraz oryginalna opcja. Nie widziałam nigdy czegoś podobnego w domu u moich znajomych czy rodziny.

Jestem bez dwóch zdań zadowolona z tego, że kupiłam rozetę podłogową. Nie była tania, to muszę przyznać. Ale jakośc jej wykonania wszystko mi rekompensuje. Wygląda po prostu pięknie i idealnie dopasuje zarówno do samej podłogi w salonie, jak i do całej aranżacji. Bordiury w sypialni także prezentują się nienagannie i wiele osób dopytuje mnie teraz gdzie takie cuda można kupić.