W przemyśle konieczne jest stosowanie różnego rodzaju rozwiązań, które pozwalają prowadzić stały monitoring procesów. Jest to niezwykle ważne ponieważ dzięki temu można szybko zareagować jeśli sytuacja tego wymaga. W celu uzyskania jak najbardziej wiarygodnych informacji należy stosować zaawansowane urządzenia pomiarowe, które dostarczą dokładnych danych. W zależności od zachodzącego procesu konieczne jest stosowanie różnych rozwiązań.

Zastosowanie sond hydrostatycznych

solidna sonda hydrostatyczna poziomuAparatura kontrolno-pomiarowa jest bowiem bardzo szerokim pojęciem, które mieści w sobie zarówno urządzenia do pomiaru temperatury jak i również prądu czy przepływu wody. Są to jedynie przykłady, a możliwych zastosowań jest dużo więcej. Niemniej jednak jednym z ciekawszych problemów jest na pewno pomiar poziomu cieczy w zbiornikach zamkniętych. W normalnych warunkach człowiek nie ma możliwości weryfikacji ile danego medium pozostało w zbiorniku. Czasami wręcz otworzenie danego pojemnika może być niebezpieczne dla samego pracownika lub może prowadzić do destabilizacji procesu co ma wpływ na jakość końcowego wyrobu. Właśnie dlatego powszechnie do tego typu zadań wykorzystywana jest solidna sonda hydrostatyczna poziomu cieczy. Urządzenie to pozwala przekazać informację ile medium pozostało w zbiorniku. Sonda jest typem czujnika ciśnienia, który umożliwia pomiar poziomu w zbiorniku, studni, szybie czy odwiercie. Czujnik jest umieszczany jak najbliżej dna dzięki temu możliwy jest pomiar ciśnienia hydrostatycznego. Jeśli chodzi o możliwość wdrożenia takiego rozwiązania to kluczowym parametrem jest rodzaj sygnału wyjściowego z czujnika. Najczęściej stosowanymi standardami jest sygnał napięciowy w przedziale od 0 do 10 V DC jak i również sygnał prądowy w przedziale od 4 do 20 mA. Ten drugi jest znany jako pętla prądowa, gdzie poziom 4 mA odpowiada stanowi niskiemu, a poziom 20 mA stanowi wysokiemu. Ważna jest również dokładność pomiaru, która powinna być jak najwyższa.

Na rynku dostępne są już czujniki, które posiadają dokładność co do dziesiątych części procenta. Innym ważnym parametrem jest również odporność obudowy samego czujnika. W przemyśle stosowane są konstrukcje, które zapewniają poziom IP 66 lub wyższy. Często spotykane są modele posiadające IP68. Jak widać obecnie w przemyśle stosowane są przemyślane rozwiązania, które pozwalają zweryfikować różnego rodzaju parametry zachodzących procesów. Niektóre z nich mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o ciągłość oraz wydajność. Właśnie dlatego należy stosować urządzenia pomiarowe, które pozwolą dostarczyć dokładne dane.