Rosnące zapotrzebowanie na energię w różnych postaciach oraz coraz większe obciążenie środowiska naturalnego sprawia, że koniecznym jest poszukiwanie nowych możliwości wytwarzania niezbędnych dla człowieka mediów. Obecnie w celu pokrycia zapotrzebowania energetycznego ciepło oraz prąd są wytwarzane w scentralizowanych ośrodkach, które wykorzystują spalanie paliw konwencjonalnych. W wyniku tego procesu do atmosfery przedostaje się duża ilość gazów cieplarnianych, które szkodzą środowisku.

Zasada działania kolektora słonecznego

kolektory słoneczne jaworznoNa szczęście na rynku dostępne są już technologie pozwalające praktycznie w sposób bezemisyjny wytworzyć zarówno energię elektryczną jak i również energię cieplną. Instalacje odnawialnych źródeł energii bo o nich mowa można coraz częściej spotkać na terenie miast, gdzie ludzie zdają sobie sprawę z konieczności troski o środowisko oraz własne zdrowie. Kolejnym czynnikiem upowszechniającym te rozwiązania jest ciągły wzrost jednostkowych cen zakupu poszczególnych mediów. W związku z tym na terenie miast takich jak chociażby Jaworzno funkcjonują specjalne programy wsparcia mające na celu umożliwienie modernizacji lub zakupu nowych instalacji społeczeństwu. Finansowanie dostępne jest w różnych modelach i obejmuje między innymi: dotacje, dofinansowania czy kredyty na warunkach preferencyjnych. Obecnie najczęściej wykonywane są instalacje mające na celu pozyskanie ciepła do podgrzania wody użytkowej czy do dogrzewania pomieszczeń. W tym celu na dachach instalowane są kolektory słoneczne jaworzno, gdzie dostępne jest wsparcie finansowe władz. Kolektory słoneczne pozwalają przechwytywać energię promieniowania słonecznego, która podgrzewa ciecz krążącą w urządzeniu. Ta z kolei jest pompowana w cyklu zamkniętym. W zbiorniku buforowym ogrzewa wodę, która następnie może być spożytkowana na różne sposoby. Warto wspomnieć, że pozyskana energia w określonych przypadkach może nie wystarczyć do podgrzania wody do temperatury zadanej.

W takim przypadku w zbiorniku buforowym znajduje się grzałka elektryczna, która jest uruchamiana w momencie osiągnięcia zbyt niskiej temperatury wody. Dzięki temu zabiegowi zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest pokrywane w całości bez względu na porę roku czy pogodę na zewnątrz. Jak widać obecnie konieczne jest stosowanie nowoczesnych technologii pozwalających optymalizować zużycie energii elektrycznej. Dostępne są bowiem alternatywne sposoby jej wytwarzania dzięki czemu często okazuje się, że z sieci pobierana jest jedynie mała część całego zapotrzebowania.