Na pewno niejeden z nas marzył o piwnicy, w której będzie mógł przez długie lata trzymać butelki swojego ulubionego wina. Takie marzenia mogą się spełnić tylko jeśli odpowiednio zadbamy o nasz dom i zabezpieczymy go przed wodami gruntowymi. Jednak by to zrobić, najlepiej jest zasięgnąć wiedzy u specjalistów, którzy podpowiedzą jakie materiały powinniśmy przygotować i przede wszystkim od czego zacząć, by nasza piwnica nie stała się siedliskiem dla pleśni i grzybów.

Prawidłowa hydroizolacja piwnicy

nowoczesna hydroizolacja piwnicy od wewnątrzNaszą piwnicę możemy ochronić na kilka sposobów, nie ważne czy znajduje się ona pod naszym domem, czy osobno na podwórzu. Jeśli jednak posiadamy budynek podpiwniczony możemy wykonać trzy rodzaje izolacji. Przed wodą ochroni nas izolacja pozioma ścian i ław fundamentalnych, pionowa ścian oraz pozioma podłogi piwnicy. Pierwsza z nich zabezpiecza nas przed wilgocią, druga ochroni przed wodą gruntową, a trzecia nie pozwoli by woda przedostała się przez warstwy podłogi. Materiały, których będziemy używać muszą być bardzo odporne na związki, które znajdują się w gruncie i które mogą się do niego dostać z biegiem lat. Jeśli podczas wybierania projektu zdecydujemy się na jeden materiał nie możemy go zmieniać w trakcie, ponieważ inny może już nie być tak odporny. Rynek oferuje nam następujące rzeczy: papy bitumiczne, masy bitumiczne, oraz folia płaska. Jeśli zabezpieczyliśmy piwnice i nadal pojawia się w niej woda może to stanowić duży problem. Wtedy jedynym rozwiązaniem jakie nam pozostaje to nowoczesna hydroizolacja piwnicy od wewnątrz. Jest to droga inwestycja, ale skuteczna. Wykonujemy wtedy tak zwaną wannę wewnętrzną, czyli izolację bitumiczną w środku piwnicy. Jednak nie uchroni to naszych ścian przed wilgocią. Istnieje jeszcze kilka innych sposobów, których w takim wypadku możemy spróbować. Pierwszy z nich, to zastosowanie mineralnych szlamów uszczelniających, co fachowcy potocznie nazywają białą wanną. W innym przypadku można wykonać wewnętrzny drenaż piwnicy i po prostu wypompować wodę na zewnątrz. Jednak tym sposobem nie naprawiamy fundamentów, a jedynie pozbywamy się problemu, oczywiście tylko na jakiś czas.

Hydroizolacja piwnicy może być długotrwałym procesem, jednak o wiele lepiej zdecydować się na nią w trakcie budowy domu, lub zaraz po jego ukończeniu, kiedy fundamenty nie się jeszcze naruszone przed wody gruntowe. W ten sposób unikniemy wielu problemów, które w przyszłości mogą być nie do rozwiązania. Jeśli nie jesteśmy pewni jak wykonać taką hydroizolację, warto jest zwrócić się do fachowców, którzy nam pomogą i wybiorą materiał, który skutecznie zabezpieczy naszą piwnicę.