Wielu z nas chciałoby mieć grzyby, borowiki, kurki lub pieczarki w swoim ogrodzie lub na działce. Jest to całkiem realistyczne i wykonalne. Do tego potrzebny jest tylko jeden warunek – aby na terenie były brzozy, świerki, sosny lub dęby. Wszakże grzyby te są ściśle związane z korzeniami drzew i nie rosną bez ich udziału. Wybierając grzyby leśne do uprawy w ogrodzie, trzeba przede wszystkim skupić się na tym, jakie drzewa rosną na naszym ogrodzie.

Drzewa a różnorodność biologiczna grzybów w ogrodzie

dorodne grzyby w ogrodzieJeśli jest to brzoza, można z łatwością wyhodować borowiki szlachetne, czyli popularne prawdziwki oraz koźlarze. Jeśli jest to świerk lub sosna, wówczas w takim miejscu wyrosną nam czarne łebki, czyli podgrzybki brunatne. Pieprznik to bardzo smaczny grzyb, który rośnie zarówno z drzewami iglastymi, jak i liściastymi. Ale dlaczego grzyby leśne mają tak ścisły związek z drzewem? Faktem jest, że grzyby formując swój korzeń tworzą wielką połać. Biorą udział w mikoryzie, czyli symbiozie pomiędzy korzeniami, a nimi samymi. Zarówno grzyb, jak i korzeń rośliny ma korzyść. Niewiele osób wie, że borowik, w zależności od tego, z jakim drzewem tworzy mikoryzę i ma kilkanaście różnych form. Można je rozróżnić po kolorze czapki. Na przykład tam, gdzie jest brzoza jest białawy lub jasnobrązowy. W przypadku obecności sosny, urosną dorodne grzyby w ogrodzie z brązowym kapeluszem i bardzo grubą nogą. By o to zadbać, warto też posadzić borówki i wrzos. Aby mieć grzyby w ogrodzie można kupić zarodniki grzybów w paczce lub też uzyskać te zarodniki ręczną metodą. Potrzebne są tedy stare grzyby, które można rozkruszyć w wodzie i moczyć dwie godziny. Wodę można wylać na ziemię w zacienionym miejscu ogrodu lub swojej działki, aby gleba była dobrze nasycona przygotowaną wodą grzybową. W późniejszym czasie należy energicznie podlewać powstałą plantację grzybów, utrzymując ją stale wilgotną. Inna metoda to taka, że przejrzałe, stare grzyby wkładamy do drewnianych naczyń i zalewamy deszczówką, a roztwór jest przechowywany przez około jeden dzień, a następnie mieszany, filtrowany przez tkaninę.

Powstały napar z licznymi zarodnikami grzybów wylewa się na glebę wokół drzewa od pnia do granicy korony. Metoda ta została z powodzeniem przetestowana w ogrodzie, w którym rośnie kilka brzóz. Według doświadczonych hodowców grzybów, najkorzystniejszy wiek drzew na stanowisku do uprawy pod nimi grzybów leśnych to od dziesięciu do trzydziestu lat, ale oczywiście nie jest to warunek wstępny. Grzyby w ogrodzie to jest realny plan. Warto więc zaopatrzyć się w zarodniki i przygotować działkę do uprawy tych organizmów.