Okablowanie VGA jest bodaj jednym z najstarszych układów, służących do podłączania monitorów do akceleratorów graficznych i wbudowanych kart graficznych w komputerach stacjonarnych. Jest to standard obecnie zastępowany przez znacznie nowsze układy, głównie HDMI, aczkolwiek w wielu urządzeniach projekcyjnych i wyspecjalizowanych peryferyjnych narzędziach wykorzystujących wyświetlany obraz jest on nadal stosowany, przede wszystkim ze względu na standaryzację jaka przez lata została wprowadzona do wyposażenia elektronicznego.

Okablowanie do monitorów w starym standardzie

komputerowe przewody vga - krakówWiele urządzeń w dalszym ciągu miało fabryczne okablowanie o obecnie bardzo niskiej jakości, dlatego też zakup nowych i lepszych przewodów należał do pierwszych usprawnień jakie wykonywano w wielu firmach. Większość urządzeń pracuje znacznie lepiej na nowym okablowaniu, więc projektory czy monitory, zwłaszcza starego typu, wyposażane są w nowoczesne komputerowe przewody VGA – Kraków, jak wiele dużych miast, ma mnóstwo salonów komputerowych, które w ofercie posiadają nie tylko najnowocześniejsze wyposażenie komputerowe, ale również i części w starym standardzie, aczkolwiek posiadające znacznie lepszą jakość. Jednymi z najbardziej poszukiwanych rodzajów okablowania są przewody przejściowe, umożliwiające podłączenie monitorów w standardzie VGA do urządzeń pracujących w najnowszych układach, najczęściej będących układami SVI lub HDMI. Pozwala to użytkownikom komputerów na korzystanie z dowolnego rodzaju urządzeń, bez konieczności dostosowania całego układu graficznego do ich obsługi. Sprzęt wizyjny wykorzystywany do prelekcji, niemal w całości pozostający w starym standardzie jest szczególnie często używany właśnie na takich przewodach, w połączeniu z najnowszymi układami graficznymi w komputerach sterujących. Wymiana okablowania wpływa również na jakość obrazu i szybkość przesyłu danych, co zauważalne jest przede wszystkim podczas obsługi urządzeń starszych, fabrycznie wyposażanych w okablowanie które obecnie jest uznawane za przestarzałe.

Najlepsze i najbardziej poszukiwane okablowanie VGA, posiadające szerokopasmowe kable światłowodowe, używane jest natomiast do obsługi systemów monitorowania o najwyższej jakości obrazu i rozdzielczości. Zastosowanie tak nowoczesnego okablowania jest szczególnie ważne do prawidłowego działania systemów posiadających bardzo wysoki poziom przesyłu danych, gdyż nie powoduje ono opóźnień obrazu, jak również problemów ze sterowaniem urządzeniami czy archiwizacją materiału.