Dzieci rodzą się z umiejętnością ssania, ponieważ przez wiele tygodni intensywnie ćwiczyły tą umiejętność w brzuszku mamy. Jednak ssanie piersi mamy wygląda nieco inaczej i dzieci muszą się tego dopiero nauczyć. Wiele maluchów niewłaściwie pije mleko, przez co połyka przy okazji dużo powietrza. Pęcherzyki gromadzą się w układzie pokarmowym malca i powodują nieprzyjemny dyskomfort.

Czy każdemu niemowlakowi dokuczają kolki?

co pomaga na kolki u niemowlakaLekarze do tej pory nie znają jednoznacznej przyczyny odpowiadającej za kolki u małych dzieci. Przeważnie wpływa na nie wiele czynników, które łącznie objawiają się bólem w podbrzuszu o różnej intensywności. Z pewnością dzieci, które zachłannie piją mleko, mają większe szanse na wystąpienie u nich kolek niż te, które spożywają je spokojnie. Jednakże nie ma to na reguły. Jedno jest pewne, kiedy dziecko zaczyna nagle intensywnie płakać, pomimo, że wszystkie podstawowe potrzeby zostały zaspokojone, to możemy podejrzewać kolkę. Tym bardziej, jeżeli maluszek podkurcza nóżki. W czasie kolki, brzuszek dziecka jest wzdęty i twardy, a przyciąganie do niego nóżek, przynosi niekiedy chwilową ulgę. Wielu rodziców się zastanawia co pomaga na kolki u niemowlaka, ponieważ ich pociecha zmaga się z nimi nawet od czwartego tygodnia życia. Kolki nagle się pojawiają i tak samo same ustępują, więc jest to dolegliwość charakterystyczna dla pewnego okresu życia maluchów. Jednakże nie wolno jej bagatelizować i zostawiać malucha samemu sobie, ponieważ on potrzebuje naszej pomocy. Najlepiej w takiej sytuacji wykonać dziecku delikatny masaż brzuszka, który pomoże opróżnić układ pokarmowy z nagromadzonych pęcherzyków powietrza. Należy kolistymi ruchami rozmasowywać brzuszek, podążając z góry na dół. Jeżeli na naszego malucha ten sposób nie zadziała, to można spróbować wziąć go na ręce i chwile ponosić na ramieniu, gdyż możliwe, że dziecku się odbije, co także może przynieść ulgę. Sprawdzonym sposobem na kolkę u niemowląt jest tez podanie dziecku środka farmakologicznego na bazie ziół, który można kupić bez recepty w aptekach.

Sposobów i porad na radzenie sobie z kolkami u niemowląt jest przynajmniej kilkanaście. Jednak trzeba wypróbować ich przynajmniej kilka, aby znaleźć idealną, która zadziała na nasze dziecko. Porad na ten temat można szukać w internecie na forach tematycznych, gdzie doświadczone matki dzielą się swoimi sposobami lub udać się bezpośrednio do lekarza pediatry, który jest najlepszym źródłem informacji na temat pielęgnacji i zaradzania problemom z maluchem.