Posiadanie w domu czworonoga wymaga od właścicieli odpowiedniego przygotowania. Jeżeli kupujemy psa jako szczeniaka, to sukcesywnie musimy go uczyć gdzie jest jego miejsce, gdzie może spać, czy jeść. Z małymi psami raczej nie ma kłopotu, bo są lekkie i wcisną się w każdy kąt, ale duże psy muszą mieć odpowiednio dużo miejsca. Niektórzy śpią razem ze swoimi pupilami w łóżku, a inni konsekwentnie przestrzegają zasad panujących w domu, gdzie pies ma swoje miejsce.

Jak wyglądają legowiska dla psów?

legowisko dla małych psówWielu ludzi popełnia ten błąd, że od szczeniaka pozwala psu spać ze sobą w łóżku, lub koło niego. Pies jest zwierzęciem, które może roznosić bakterie i pasożyty, które mogą być groźne dla człowieka, dlatego lepiej od najmłodszych lat uczyć  czworonoga, że łóżko jest właściciela, a legowisko miejscem do spania dla psa. Posłanie możemy kupić w sklepie zoologicznym, albo zrobić samemu ze starego materaca, lub grubych, starych koców. Jeżeli mamy małego psa, to problem jest dużo mniejszy, bo posłanie zajmuje niewiele miejsca. Legowisko dla małych psów ma wielkość od trzydziestu do pięćdziesięciu centymetrów, więc może leżeć w każdym miejscu. Małe pieski szybko marzną, więc lepiej legowisko położyć blisko źródła ciepła, niż na podłodze blisko drzwi wejściowych. Posłanie jest wykonane z miękkiego materaca w kształcie owalnym, lub okrągłym w zależności od wyboru modelu. Jest on wykonany ze specjalnej pianki, która charakteryzuje się dużą elastycznością i dopasowuje się do kształtu ciała zwierzęcia. Boki legowiska są nieco podniesione, aby pies mógł się wtulić i poczuć bezpiecznie. Dodatkowo zabezpieczają go przed chłodem i ewentualnym przeciągiem. Całość jest pokryta pokrowcem z delikatnego, bawełnianego materiału, który łatwo ściągnąć i założyć, dzięki praktycznemu zamknięciu na zamek. Możemy prać jedynie pokrowiec, a samo legowisko można jedynie przecierać wilgotną szmatką. Niektóre modele dla małych psów, są wykonane z materiału, do którego nie przyczepia się sierść psa, więc łatwo ją usuną.

Jeżeli nasz mały pupil nie wyobraża sobie spać nigdzie indziej jak z właścicielem, to jego legowisko można położyć na podłodze, albo na fotelu w sypialni. Jest ono na tyle małe, że nie będzie przeszkadzało domownikom. Spód legowiska został podszyty specjalnym materiałem, którzy nie chłonie wody i izoluje materac przed zimnem. Ceny legowisk zaczynają się od około pięćdziesięciu złotych za najmniejszy rozmiar, a modele dla dużych psów mogą kosztować nawet po dwieście – trzysta złotych, jednak jest to dobra inwestycja.

Kategorie: Zoologia