Podawanie ludziom i zwierzętom zbyt dużych dawek lekarstw z całą pewnością przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego, bo takie lekarstwo zadziała po prostu jak trucizna. Zasada ta dotyczy również witamin i innych środków, które mają odżywiać organizmy. Z roślinami jest identycznie i dlatego, jeżeli mamy zamiar podawać jakiekolwiek środki roślinom, to musimy zawsze koniecznie przestrzegać podanej na etykiecie dawki. Dzisiaj ludzie posługują się komputerami do opryskiwaczy, bo są one dużo bardziej czułe i szczegółowe niż wszystkie zmysły, którymi dysponuje człowiek.

Co niezwykłego jest w komputerach do opryskiwaczy?

komputery do opryskiwaczyPrzypadku opiekowania się roślinami, które rosną w doniczkach lub na jakiejś niewielkiej powierzchni można dostarczyć im odpowiednią dawkę lekarstw, wody, nawozów i innych substancji bez używania specjalistycznych urządzeń, bo na małą skalę nie jest to nic trudnego. Pamiętajmy jednak o tym, że rolnicy uprawiają często bardzo duże pola, których powierzchnie liczy się w hektarach. Tam działanie bez specjalistycznego sprzętu byłoby po prostu nieskuteczne i kompletnie irracjonalne. Komputery do opryskiwaczy są naprawdę niewielkie i lekkie, a jednocześnie wyposażone w całe mnóstwo elementów stworzonych do przetwarzania informacji płynących z różnych czujników, bo to właśnie dzięki tym czujnikom do roślin trafia zawsze odpowiednia dawka substancji, która została wlana do zbiornika. Z niezwykłą precyzją komputer ten uwzględnia na raz wiele różnych parametrów, do których możemy zaliczyć, chociażby prędkość pojazdu transportującego taki opryskiwacz, jego położenie, różne nierówności i wszystko, co mogłoby zmienić zapotrzebowanie na rozśpiewaną substancję. Funkcjonowanie wszystkich komputerów oparte jest przede wszystkim o matematykę i w tym przypadku jest dokładnie tak samo, bo komputer wykorzystuje po prostu odpowiednie równania i zależności, a dzięki temu skuteczność operacji przeprowadzanych na takim polu jest dużo wyższa.

Rolnik może również w pewnym stopniu regulować rozstaw ramion oraz ich wysokość, a dzięki temu będzie miał zawsze pewność co do tego, że oprysk, który rozsiewa, trafia na rośliny, a nie na miejsca, w których kompletnie nic nie rośnie. Używanie takiego nowoczesnego sprzętu rolniczego jest doskonałym przykładem postępowania dobrego dla całej przyrody, a także dla finansów rolnika. Dzięki takim komputerom do opryskiwaczy może on zaoszczędzić naprawdę ogromne sumy, bo nie musi kupować aż tak dużych ilości środków chemicznych i nawozów jak wcześniej.