Kuchnia jest bardzo specyficznym pomieszczeniem w każdym domu. Jest to miejsce gdzie panuje duża wilgotność powietrza, jest duże prawdopodobieństwo pojawienia się plam na podłodze czy uszkodzeń mechanicznych związanych z przesuwaniem krzeseł czy uderzeniami spadających na podłogę przedmiotów. To właśnie dlatego wybór powierzchni podłogi w każdej kuchni jest tak bardzo istotny.

Funkcjonalność wykładzin do kuchni

wykładziny podłogowe do kuchniKuchnia jest centrum życia każdej rodziny. Dlatego zwracamy uwagę na jej wyposażenie ale też funkcjonalność i estetykę. Istotny jest dla nas sposób wykończenia podłogi. Oczekujemy, że będzie ona łatwa do utrzymania w czystości, wodoodporna, ale też nowoczesna w ciekawy wzornictwie. Dlatego świetnie sprawdzają się w tym temacie wykładziny podłogowe do kuchni. Wiem, ze większość z nas ma wspomnienia z lat 80 gdzie królował na podłogach brązowy gumolit imitujące parkiet ułożony w jodełkę lub kwadraty. Te czasy jednak już dawno przeminęły. Dziś do wyboru mamy prawdziwe bogactwo wzorów, kolorów, grubości. Dostaniemy wykładziny jednokolorowe, imitujące panele, kamień, beton, terakotę lub po prostu wzorzyste. Do montażu takiej wykładziny nie potrzebujemy zbyt wiele czasu, umiejętności czy sprzętu. Wystarczy trochę dokładności. Listwy wykończeniowe i taśma dwustronna i gotowe. W mgnieniu oka mamy zupełnie nową, odświeżoną podłogę. Jeśli lubimy często coś zmieniać, zaskakiwać lub eksperymentować z wyposażeniem i dekoracją wnętrz to doskonały sposób na przemianę zmęczonego czasem pomieszczenia. Wykładziny mają wiele zalet. Są odporne na wilgotność. Można myć je wodą ze zwykłym detergentem. Nie odkształcają się. Dzięki dużemu wyborowi wzorów i kolorów możemy dopasować ją do każdego rodzaju pomieszczenia, do każdej wielkości powierzchni, do każdego stylu czy to nowoczesnego czy retro. Wykładziny takie dostępne są w dużych szerokościach nawet 5 – 6 metrowych. Ma to olbrzymie znaczenia ponieważ pozwala wyłożyć całe pomieszczenie 1 kawałkiem wykładziny. Im mniej połączeń tym większe prawdopodobieństwo nieprzepuszczalna wody do posadzki.

 Kupując taką wykładzinę należy zwrócić uwagę czy jest pokryta powierzchnią antypoślizgową. Wykładzin są gładkie a więc bez takiej ochrony mogą być śliskie. Jeżeli położyliśmy wykładzinę w kilku kawałkach pamiętajmy o jej odpowiednim uszczelnieniu. Założeniu listew i o odpowiednim montażu, tak aby nie potknąć się o nią. Tak więc bezspornie linoleum powraca do łask i to w wielkim stylu i ma już niewiele wspólnego z tym kiepskiej jakości sprzed dekady.