Cały region Dolnego Śląska jest ewenementem w skali całego kraju. Jest to czwarta, najliczniej oblegana destynacja przez turystów w Polsce, co pokazują badania ilości zrealizowanych na terenie Dolnego Śląska noclegów o charakterze turystycznym. Oczywiście, lwią część tej statystyki wypełnia jedno miasto regionu, mianowicie Wrocław, ale czy nie jest podobnie w przypadku innych regionów, wyprzedzających Dolny Śląsk w tej klasyfikacji? Małopolska ma Kraków, Pomorze ma Trójmiasto, a Zachodnie Pomorze ma Szczecin lub Kołobrzeg.

Apartamenty w Kudowie

apartamenty kudowaW przypadku Dolnego Śląska można zauważyć bardzo dużą decentralizację ruchu turystycznego. Nie jest uzależniona od jednego miejsca turystycznego, jak ma miejsce np. w przypadku województwa mazowieckiego, gdzie zdecydowanie dominujący charakter ma Warszawa. Dolny Śląsk to stolica regionu – Wrocław, ale także ziemia kłodzka z Kłodzkiem, Stroniem Śląskim, Kudową Zdrój, ziemia wałbrzyska z Wałbrzychem na czele, Karkonosze ze Szklarską Porębą i z Karpaczem, Dolina Baryczy z Miliczem, czy chociażby największe podzielone między dwa państwa miasto w Polsce – Zgorzelec. Miejscem, które rokrocznie przyciąga całe rzesze turystów z całej Polski, Czech i Niemiec jest Kudowa Zdrój. Jest to miasto położone na skraju polskich Gór Stołowych i Gór Orlickich, będące bramą do Republiki Czeskiej. Jest to również znana w całej Polsce miejscowość uzdrowiskowa. Ze względu na różnorodny charakter wypoczynku, jaki można odbywać w Kudowie Zdroju ukształtowała się równie różnorodna baza noclegowa. Od tanich noclegów, baz wypadowych na całodzienne górskie wycieczki, po apartamenty Kudowa jest również ważnym ośrodkiem festiwalowym na Dolnym Śląsku. Corocznie odbywa się tutaj festiwal moniuszkowski, a w okolicznych Dusznikach Zdroju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Baza noclegowa i apartamenty w Kudowie obsługują również tę imprezę i goszczą uczestników i widzów z całego świata. W Kudowie Zdroju nie brakuje apartamentów podpiętych pod dobrą infrastrukturę hotelową, oferującą najróżniejsze zabiegi i zaplecze z kategorii spa&wellness.

Potrzeba zdywersyfikowania rodzajów noclegów w Kudowie Zdroju stworzyła specyficzny obraz, konglomerat cieszący się bardzo dużym zróżnicowaniem noclegowym w Kudowie. Współczesny turysta, odwiedzający Kudowę Zdrój jest w stanie wybrać sobie nocleg z całej gamy dostępnej i oferowanej dla turystyki, uwzględniającej oczekiwania najbardziej wyszukanych gustów. Wśród nich znajduje się również bardzo duża baza apartamentów, zarówno jako niezależne obiekty, ale także w obiektach hotelowych.